Vitamíny, minerály, antioxidanty, enzymy
Vitamíny
Definícia vitamínov
Hovorí, že predstavujú organickú zložku potravy, ktorá nie je stavebnou látkou ani zdrojom energie, ale je nevyhnutná pre život, zdravie a rast. Vitamíny sa zapájajú do celej škály procesov v mnohých systémoch ľudského organizmu. Väčšina z nich sa podieľa (ako súčasť enzýmov - urýchľovačov biochemických reakcií) na dôležitých procesoch látkovej premeny. Označovanie jednotlivých vitamínov písmenami latinskej abecedy má historický pôvod a poradie je dané iba časom, kedy boli objavené.
Hoci vitamíny plnia dôležité funkcie, ľudský organizmus nie je schopný vytvoriť si ich sám, preto sa musia privádzať potravou. Existuje 13 základných typov vitamínov.
Vitamíny delíme na hydrofilné vitamíny - rozpustné vo vode (vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín H-biotin) a vitamíny lipofilné - rozpustné v tukoch (vitamíny A, D, E, K).
Pri nedostatku vitamínov sa môžu objavovať poruchy funkcií organizmu, alebo aj veľmi vážne onemocnenia. Niektorých prebytočných vitamínov sa organizmus dokáže zbaviť a pokiaľ prestaneme vitamín prijímať, organizmus z tela nadbytočné množstvo vylúči. Pri niektorých ďalších to však nefunguje – najrizikovejší je v tomto ohľade vitamín A, pri ktorom existujú prípady smrteľných otráv alebo otráv s doživotnými následkami. Vitamíny sú nutné pre udržanie mnohých telesných funkcií a sú schopné posilňovať a udržovať imunitné reakcie.
Vitamín B1 (Thiamín)
Niekedy sa označuje ako aneurín pre jeho ochrannú funkciu pred zápalmi nervov. Je dôležitý pre správnu premenu cukrov tukov, vody a minerálov, je súčasťou niektorých enzýmov. Nervy a svaly udržiava v dobrom stave. Pomáha odstraňovať olovo z organizmu, podporuje liečbu na inzulíne nezávislej cukrovky. Thiamín sa v tele neskladuje, preto sa musí ustavične dodávať potravou.
Thiamín sa teplom znehodnocuje (varením, pečením). Jeho \"nepriateľmi\" sú tiež kofeín a alkohol, ale aj niektoré lieky (najmä lieky používané na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny).
Hypovitaminóza B1
Je veľmi výrazná u chronických alkoholikov. Viac tohto vitamínu potrebujú aj tehotné a dojčiace ženy, ale aj tie, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu.
Pri tzv. odtučňovacej diéte, keď sa zo stavy obyčajne vylučuje bravčové mäso, zemiaky, strukoviny hrozia prejavy nedostatku vitamínu B1 - únava, zmätenosť- čo sú prejavy choroby beri-beri ,ale aj poruchy činnosti svalov a nervového systému. Vyskytuje sa v obilných klíčkoch, v kvasniciach, v orechoch, v strukovinách, vo vnútornostiach a v pečeni. Z hľadiska kulturistickej výživy je jeho najčastejším zdrojom celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny a nelúpaná ryža. Tiamín má ústredné postavenie pre racionálne zúžitkovanie uhľohydrátov, preto jeho spotreba úmerne rastie so zvyšujúcim sa príjmom uhľohydrátov, ako aj so zvyšovaním intenzity energetickej látkovej premeny. Príznakmi jeho nedostatku sú pokles telesnej a duševnej výkonnosti, nechutenstvo, poruchy trávenia ,nervového systému a bolestivosť svalov.
Vitamín B2 (Riboflavín)
Reguluje premenu všetkých troch základných živín (cukry, tuky, bielkoviny) na energiu. Vstupuje do látkovej premeny ako súčasť dôležitého fermetu, ktorý má význam pre bunkové dýchanie. je obsiahnutý v mlieku, ale vytvárajú ho aj črevné baktérie. Je veľmi potrebný pre vývoj mozgu dieťaťa.
Ďalej je dôležitý predovšetkým pre funkciu zraku - zvyšuje ostrosť rozlišovania farieb, zlepšuje nočné videnie, ovplyvňuje aj činnosť centrálneho nervového systému, pečene, podporuje tvorbu červených krviniek.
Jeho nedostatok sa prejavuje poruchami videnia, zápalmi sliznice dutiny ústnej, tvorbou tzv. infekčných kútikov, zápalom očných spojiviek. Vitamín B2 je citlivý na svetlo, ničia ho antibiotiká, antikoncepčné tabletky a takmer všetky utišujúce lieky.
Vitamín B3 (Niacín)
Pomáha likvidovať niektoré zložky cholesterolu a tuku v krvnom obehu. Bez vitamínu B3 nemôže pracovať mozog. Nedostatok sa prejavuje nespavosťou, nekľudom, podráždenosťou, rozptýlenosťou a neschopnosťou sústrediť sa. Pri odtučňovacích diétach dochádza k značnému úbytku niacínu.
Organizmus si ho dokáže vytvoriť sám z tryptofánu, ak má dostatok vitamínov B2 a B6. Avitaminóza sa prejavuje ako pelarga - kožné poruchy, popraskanie kože, svrbenie, zápaly úst a jazyka, tráviace ťažkosti, psychické poruchy - depresie, chorobný strach.
Vitamín B5 (kyselina pantoténová)
Vyskytuje sa v malom množstve vo všetkých potravinách - z gréckeho slova \"pantothene\"- zo všetkých strán. Je syntetizovaný črevnými baktériami. Je súčasťou koenzýmu A, ktorý prenáša acetyl. Zasahuje do Krebsovho cyklu, katalyzuje syntézu mastných kyselín, cholesterolu. Jeho významná úloha je pri produkcii energie zo sacharidov, tukov, zabezpečuje normálnu funkciu nervového systému, pohlavných hormónov a nadobličiek, zabraňuje únave, redukuje stres, pomáha pri hojení rán a infekcií, zmierňuje toxické účinky mnohých antibiotík. Lieči niektoré alergie, pomáha rastu vlasov, atď.
Avitaminóza spôsobuje zníženie glukózy v krvi (hypoglykémiu), poruchy tráviaceho traktu, žalúdočné vredy, poruchy kože a krvi, duševný stres, šedivenie vlasov.
Vitamín B6 (Pyridoxín)
Má dôležitú úlohu v metabolizme tukov a bielkovín. Pôsobí ako fermet pri premene amínokyselín, v rámci premeny bielkovín. Jeho potreba stúpa pri vysokobielkovinovej strave, ako sa živia práve kulturisti. Má veľmi dobré regeneračné vplyvy na svalové tkanivo po tréningu. Je potrebný najmä na ochranu pred infekciou.
Pri jeho nedostatku sa znižuje odolnosť voči infekčným činiteľom, pretože klesá počet bielych krviniek. Z prejavov nedostatku tohto vitamínu je celková slabosť, nespavosť, depresie. Pri veľkých bolestiach v lýtkach počas noci je možné predpokladať nedostatok vitamínu B6. Ak sa objavuje brnenie v rukách, trepotanie očných viečok a prejavuje sa nespavosť a zabúdanie, tak je vysoko pravdepodobný nedostatok vitamínu B6. Tento vitamín je veľmi dôležitý pri ochorení na cukrovku.
Vitamín B9 (Folacín, kyselina listová)
Spolu s ďalšími vitamínmi sa podieľa na tvorbe červených krviniek, zlepšuje vstrebávanie železa.
Napomáha látkovej výmene niektorých aminokyselín a syntéze nukleových kyselín. Nedostatok kyseliny listovej môže spôsobiť vrodené choroby neurálnej trubice u novorodencov (spina bifida, hydrocefalus anencephaly a encephalocele), srdcové deformácie. Tieto vrodené poruchy sú príčinou 25% všetkých úmrtí novorodencov. Na svete sa narodí ročne až 400 000 detí s vrodenými poruchami neurálnej trubice. Pritom odstránenie tejto príčiny je jednoduché, treba aby už v prvých dňoch tehotenstva matka mala v prvých týždňoch tehotenstva (rozhodujúce sú prvé 3-4 týždne) zabezpečený dostatočný príjem kyseliny listovej v potrave.
Avitamínóza spôsobuje anémiu, depresie, nechutenstvo, boľavý jazyk, poruchy trávenia, v období tehotenstva poruchy plodu.
Vitamín B12 (Kyanokobalamín)
Zahrňuje skupinu látok s antianemickou účinnosťou. Pomáha tvoriť a regenerovať červené krvinky, je nevyhnutný pri tvorbe genetického materiálu buniek, potrebný na udržanie normálnej činnosti nervového systému, zlepšuje pamäť, podporuje chuť do jedla, zabraňuje pôrodným bolestiam. Jeho nedostatok sa prejavuje určitým druhom málokrvnosti, ale aj neurologickými prejavmi (mravenčie, pálenie, tŕpnutie končatín). Vplýva na syntézu nukleových kyselín a má určité anabolické účinky, ktoré je možné využiť nárazovo v kúrach.
Vitamín B15 (kyselina pangámová)
Je to účinný antioxidant (predlžuje život buniek) a lipoproteická látka (bráni usadzovaniu tukov v pečeni), výrazne napomáha pri vylučovaní jedovatých látok z tela, znižuje hladinu cholesterolu.
Avitaminóza má za následok znížené okysličovanie buniek a malá fyzickú kondíciu.
Vitamín H (Biotín)
Je potrebný pre správny vývoj pokožky. Nedostatok brzdí rast a znižuje odolnosť voči chorobám. Reguluje premenu cukrov a tukov, podporuje tvorbu nechtov a vlasov, udržuje hladinu cholesterolu
Vitamín C (kyselina askorbová)
Chráni organizmus pred nádorovými a cievnymi ochoreniami, arteriosklerózou, očným zákalom, predčasným starnutím, hojí rany, popáleniny, prispieva k regenerácii organizmu, zabraňuje vzniku krvných zrazenín, chráni pred vírusovými a bakteriálnymi infekciami, pred vznikom stresových hormónov a umožňuje lepšie vstrebávanie železa. Je dôležitý pre tvorbu hormónu nadľadviniek a bielkoviny kolagénu, ktoré sú súčasťou peknej zdravej pokožky, tkanív, vlasov, zubov, ďasien, kostí a chrupaviek. Prispieva k spevneniu cievnej steny, podieľa sa odbúravaní cholesterolu v pečeni, zúčastňuje sa pri krvotvorbe (zvyšuje využiteľnosť železa), upevňuje odolnosť voči infekciám. Spolu s vitamínmi A a E - patrí medzi antioxidanty, t.j. látky, ktoré zabraňujú narušenie buniek škodlivými produktmi oxidácie.
Pri nedostatku vitamínu C
Je preto zvýšený sklon ku krvácaniu, väčšie je riziko infekčných ochorení, ale aj sklon k degeneratívnym chorobám. Pri vitamíne C sa v kuchynskej úprave vyvarujte pomalého zohrievania a dlhého varenia, kedy počas tepelného spracovania prudko klesá hodnota vitamínu C. Najideálnejšie je prijímať vitamín C z rastlinných produktov, medzi ktoré patrí čerstvá zelenina, ovocie - a to najmä citrusové, paradajky, zemiaky a bobuľoviny (šípky, čierne ríbezle). V oveľa nižšej koncentrácií sa vitamín C nachádza i v živočíšnych produktoch, v mlieku a v pečeni.
Škodlivý vitamín C
Pred dvadsiatimi rokmi bol populárny názor, že vysoké dávky vitamínu C chránia človeka pred rakovinou. Dokonca jeden nositeľ Nobelovej ceny sa rozhodol denne užívať 17 gramov „céčka“. A zomrel až keď mal viac než 90 rokov. Zdá sa však, že na prirovnaní „Všetkého veľa škodí“ bude niečo pravdy. Vitamín C má totiž vo vysokých dávkach skôr opačné účinky. Ľudia – často keď sú prechladnutí – zvyknú užívať megadávky vitamínu C, často niekoľko tisíc miligramov denne. Pritom odporúčaná dávka predstavuje len zlomok: 60 miligramov.
Vitamíny D
A ich provitamíny zaraďujeme medzi steroidy, ktorých štruktúra je založená na cyklickom uhlovodíku steráne. Patria medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Kalciferoly označované D1 až D7 sú rastové faktory, nevyhnutné pre premenu H3PO4 (kys. fosforečnej) a vápniku. Najdôležitejší je D2- ergokalciferol vznikajúci z ergosterolu pôsobením slnečného žiarenia. Vitamín D je dôležitý pre:
Stavbu kostí.Silné zdravé zuby.Metabolizmus vápniku.Dobré nervy, optimizmus, uvoľnenosť .Svalovú činnosť .Silné srdce.Imunitný systém.Tvorbu hormónov .Krvný obeh .Vylučovanie olova z tela
Organizmus nie je odkázaný iba na prívod vitamínov D potravou, pretože si ich dokáže vytvárať v koži z provitamínov pôsobením ultrafialových lúčov. Kto strávi denne 20 min na slnku alebo môže vystaviť väčšiu kožnú plochu na 30 minút jasnémi dennému svetlu, môže obmedziť prívod vitamínov potravou na polovicu. Deti, mladiství a dospelí potrebujú denne 5 až 10 μg a potreba u dorastajúcich kvôli tvorbe kostí je o niečo vyššia.
Hypervitaminóza (nadbytok vitamínu D)
Prejavuje sa nadmerným zadržovaním fosforu a vápniku. Vápenaté soli sa ukladajú v mäkkých tkanivách, najviac v tepnách a obličkách, kde sa tvoria zvápenatelé ložiská. Klesá chuť k jedlu, pozorujeme pokles váhy.
U kojencov môže mať hypervitaminóza D v týchto prípadoch aj smrteľné následky. Avšak hypervitaminóza je v praxi takmer nemožná, môže vzniknúť iba predávkovaním liekmi, obsahujúcimi vitamín D.
Avitaminóza (nedostatok vitamínu D)
U rastúceho organizmu vzniká krivica (rachitis), ktorej podstatou je porucha osifikácie kosti. Kostné tkanivo sa odvápňuje a mäknú aj kosti už normálne vytvorené. Zmäknuté kostné tkanivo sa poddáva tlakom a kosti sa rôzne deformujú. Napr. dolné končatiny sa zakrivujú do O alebo X, tlakom hlavíc stehenných kostí vznikajú deformácie panvy, ktoré môžu sťažiť alebo úplne znemožniť normálny pôrod. Vytvára sa krivičné zakrivenie chrbtice- hrb. Choroby spôsobené nedostatkom vitamínu D sú známe už viac ako 300 rokov. Ďaľšími varovnými príznakmi nedostatku vitamíie zubov.Svalová slabosť . Zväčšenie kolenných kĺbov, členkov a rúk. Rozčúlenie .Nervové poruchy, podráždenosťPoruchy spánku . Pesimizmus .Depresívne náladynu D sú
Krátkozrakosť.Vypadávanie a hnisan
Ako nezomrieť skôr, než je to nevyhnutné?
Hodnota vášho zdravia
Jednou z vecí, ktorú ste získali zdarma je vaše zdravie! Pretože nemá pre vás merateľnú hodnotu, nevážite si ho! Keď si navyše v novinách prečítate o tom, že by bolo vhodné do neho občas zainvestovať "ťažko" zarobené korunky, tak to už je pre väčšinu z vás priveľa. Peniaze bez rozmýšľania miniete na iné "prospešné" veci (časopisy, chipsy, cigarety, alkohol a pod...). Veď na čo si platíte zdravotné poistenie, nie?! Úplne inak sa ale chováte k veciam, na ktoré ste museli dlhú dobu šetriť! Zoberme ako príklad vaše auto. Plne rešpektujete to, čo uvádza jeho výrobca. Dávate mu správny olej, ktorí vymieňate po predpísaných kilometroch a vôbec nerozmýšľate nad tým, prečo nevydrží navždy. Je to predsa stroj a je treba sa oň dobre postarať. Najlepšie tak, ako uvádza výrobca.
Otázka znie: "prečo toto isté nerobíte s vaším strojom, teda s vaším telom?" Aj tu jeho "výrobca" uvádza čo nevyhnutne potrebuje k tomu aby šlapal ako hodinky! Denným palivom a olejom je 70 minerálov, 16 vitamínov, 3-4 mastné kyseliny a 12 aminokyselín!
Chorí a slabí - prví v rade!
Prečo na vašich záhradkách niektoré rastliny napadá a požiera hmyz a niektoré nie? Pretože hmyz požiera také rastliny, s ktorými nie je niečo v poriadku. Hlavne také, ktoré sú choré. Príroda vám aj tým dáva najavo, čo jesť a čo nie. To isté robia napríklad dravé šelmy v prírode. Taktiež napadajú najskôr choré a slabé kusy. Na tieto lekcie prírody si spomeňte vždy, keď budete rozmýšľať o tom, prečo ste opäť chorý vy, alebo vaše deti! Schopnosť zdravého tela ničiť baktérie a vírusy je vždy väčšia, ako ich schopnosť množiť sa. Baktérie a vírusy, ktoré útočia na ľudské tkanivá, nikdy nenapadnú zdravé tkanivo! Vždy napadnú len to slabé a choré, ktoré sa pre nich stáva veľmi dobrou "potravou".
Životná nutnosť!
Približne 35% z vášho organizmu tvoria minerály a zvyšných 65% voda. Keď pracujete alebo športujete, potíte sa a minerály sa z tela vylučujú. Spotrebovávajú sa rovnako ako benzín a olej vo vašom aute. Preto tieto prvky musíte dopĺňať priebežne! Je to životná nutnosť!
Potrebné látky musíte dodať zvonku!
Väčšina ľudí sa ale prikláňa k názoru, že tieto živiny je optimálne dodávať telu konzumovaním ovocia a zeleniny a pitím minerálnych vôd. Áno, aj lekári to hovoria. Sú tu však dva podstatné problémy:
1) naša orná pôda je využívaná ba "zneužívaná" tak intenzívne, že bez prihnojovania umelými hnojivami už nie je schopná poskytovať úrodu. Umelé hnojivá dodajú pôde iba pár základných prvkov, ako je dusík, fosfor, draslík, prípadne ďalšie dva-tri. Žiaľ, tým dodávame rastlinám len hmotu a zvyšujeme iba hektárové výnosy! Pokiaľ však ide o výživnú hodnotu (napr. o obsah minerálov), tá je hlboko pod úrovňou akú mala pred dvesto rokmi. Vlastne si musíte priznať, že tieto minerály zmizli z pôdy dávno pred tým, než ste sa vôbec narodili!
2) keby ste si chceli napríklad zabezpečiť dostatok vápnika len pitím minerálky, museli by ste jej vypiť približne 16 litrov za deň, v prípade magnézia 24 litrov za deň! A to by vás skôr zabilo!
Keby ste si chceli zabezpečiť dostatočný prísun minerálov zo zeleniny, denne by ste jej museli skonzumovať niekoľko kilogramov a to navyše v mnohých druhoch. A to je, uznajte, prakticky nemožné!
Vaše podvedomie
Určite ste sa už stretli s tým, že tehotné ženy dokážu zjesť rôzne druhy potravín, ktoré sa k sebe vôbec nehodia! Sladké, kyslé, vaječné, mäsité, mliečne atď... Proste šialené kombinácie! Uvedomte si ale, že aj vy sa mnohokrát najete a o chvíľu máte opäť hlad. Dostanete napríklad neprekonateľnú chuť na čokoládu, zákusky alebo cukríky.
To s vami takto komunikuje vaše podvedomie a navodzuje vám pocity, ktoré vás nútia viacej jesť. A to všetko s jediným cieľom! Snahou dostatočne zásobiť vaše telo minerálmi! Minerálmi, ktoré sa nedajú ničím iným nahradiť a vaše telo ich nutne potrebuje! S nedostatkom minerálov je spojených viac ako 900 rôznych ochorení!
Ste tým, čo jete a hlavne tým, čo nejete!
Potraviny, ktoré ležia na pultoch obchodov síce nevyzerajú zle, ale sú to v podstate len prázdne schránky. A my ľudia, ktorí ich konzumujeme, tak isto! Len sa okolo seba pozrite! Sme bledí, vyzeráme fádne a nezaujímavo, nemáme žiadnu iskru! Sme presne ako potraviny, ktoré jeme! Väčšina ľudí dnes tvrdo pracuje. Preto, aby dôstojne žila dnes, ale i v dobe, keď sa už nebudú aktívne podieľať na práci pre spoločnosť. Aj vy možno snívate o tom, ako budete v starobe cestovať a užívať si odpočinok. Nezostanú to ale len vaše sny?
Odovzdali ste zodpovednosť za svoje zdravie!
Pokiaľ teda niekto v dnešnej dobe odmieta investovať do svojho zdravia, vedome tak investuje do príjmu niektorého lekára! Väčšina z vás im už aj tak dávno prenechala zodpovednosť za svoje zdravie. Lekárom sa totiž za tie roky podarilo presvedčiť vás, že na takéto jednoduché veci (ako je napr. výživa) si sami nestačíte a bez nich ste vlastne stratení. Radšej, ako si zaobstarať minerály (tie kvalitné sa dajú kúpiť už za 39,- Sk denne) si nechávate predpisovať tony práškov a tabletiek.
Čím sa riadiť?
Tí, ktorí ste sa rozhodli, že ponesiete plnú zodpovednosť za svoje zdravie, máte neľahkú úlohu. Ako si vybrať ten pravý doplnok výživy? Čím sa máte riadiť? Na trhu predsa existuje nespočetné množstvo doplnkov výživy, v ktorých je čoraz ťažšie sa zorientovať.
Pozrite sa teda na fakty. Najčastejšie môžete na trhu nájsť minerály v týchto podobách:
a) metalická, napríklad v minerálnych vodách. Táto je pre váš organizmus veľmi málo využiteľná. Pri ľuďoch po štyridsiatke sa môžeme baviť maximálne o 5% využiteľnosti. A to je veľmi málo.
b) chelátovaná, napríklad minerály vo forme rôznych tabliet alebo kapsúl. Sú to v podstate chemicky vyrobené prvky. Preto, aby ich telo prijalo, sú "obalené" aminokyselinou, proteínom alebo enzýmom. Pri tejto forme môžeme hovoriť už o 40% využiteľnosti. S prihliadnutím k množstvu nežiadúcich únčinkov však zďaleka nejde o ideálnu formu minerálov pre vaše telo.
c) koloidná, je tá najideálnejšia forma minerálov, ktorú dokáže telo spracovať a využiť na neuveriteľných 98 %!
Koloidné minerály sú vlastne jednotlivé molekuly minerálov rozptýlené vo vode. Nie sú to teda žiadne tablety ale tekutina. Rozptýlené častice koloidného roztoku majú záporný elektrický náboj, zatiaľ čo steny tenkého čreva majú kladný náboj. Takže sa vzájomne "priťahujú".
A toto je aj príčinou, prečo majú koloidné minerály až 98% vstrebateľnosť.
V zásade sa teda prípravky na trhu líšia jednak tým, koľko prvkov (minerálnych, či stopových) obsahujú, v akej forme sú tieto prvky a akým spôsobom daný produkt vznikol.
Keby sme sa držali v rozumnej miere len týchto troch kritérií, iste by sme dali prednosť produktom v koloidnej forme.
Výhody koloidných minerálov
Zvyšujú využiteľnosť vitamínov a ostatných látok. Produkcia enzýmov v tele prebieha výlučne za ich prítomnosti. Tieto minerály sú buď základom jednotlivých enzýmov, alebo s nimi vzájomne pôsobia. Koloidné minerály spomaľujú biologické hodiny človeka. Zaujímavou a dôležitou vlastnosťou koloidných minerálov je ich vytesňovacia (nahradzovacia) schopnosť. Napríklad nikel, bárium, hliník a pod. v koloidnej forme dokážu z tela vytesniť (vylúčiť) škodlivú formu toho istého prvku.
Vznik koloidných minerálov
Mikroorganizmy v pôde premenia anorganické častice minerálov do formy využiteľnej rastlinami. Rastliny ich absorbujú koreňovou sústavou a prostredníctvom fotosyntézy ich premenia do organickej koloidnej formy. Koloidné minerály ACTIVE pochádzajú z jedinečného prehistorického náleziska v Utahu, starého približne 120 miliónov rokov. Tajomstvo zázračného náleziska dlho poznali len Indiáni. Na základe ich legiend bolo toto nálezisko objavené v roku 1920. Je malým zázrakom prírody, že rastliny zakonzervované v tomto nálezisku sa uchovali dodnes v organickej (živej) podobe.
Akú cenu má vaše zdravie?
Nič neriskujete! Ak nebudete spokojní, vrátime vám do 30 dní vaše peniaze! Jedno balenie koloidných minerálov ACTIVE (250 ml) stojí 1300,- Sk. Pri odporúčanom dávkovaní (7,5 ml) vám vystačí zhruba na jeden mesiac. Jedna denná dávka vás teda vyjde na 39 korún. Porovnajte si to s cenou jedného dňa na PN, s cenou jedného časopisu, balíčka cigariet, chipsov, s cenou 1 litra benzínu či nafty. Stojí vám vaše zdravie za 39 Sk denne?
Antioxidanty
Látky, ktoré zabraňujú negatívnemu pôsobeniu voľných kyslíkových radikálov (poškodzujú bunky v ľudskom tele, tým urýchľujú starnutie organizmu a spôsobujú degeneratívne a nádorové ochorenia – civilizačné choroby).
Každý organizmus je vybavený „antioxidačným systémom“, ale tento nie je schopný zvládnuť prebytok týchto radikálov.
Aby sme zabránili nenávratnému poškodeniu organizmu je potrebné dodávať do organizmu potrebné množstvo antioxidantov.
Dôležitými antioxidantami sú vitamín C, E, beta karotén, stopové prvky selén, zinok, mangán, ale tiež prírodné látky koenzým Q-10, zelený čaj, extrakt z listov Ginkgo biloba.
- Práve kombinácia týchto antioxidantov, kde jeden ochraňuje druhý, znásobuje ich priaznivý účinok na ľudský organizmus
- chránia organizmus pred vznikom nádorových ochorení
- zvyšujú celkovú imunitu
- spomaľujú proces starnutia
- podporujú správnu činnosť srdca
- pomáhajú zlepšovať zrak
- znižujú hladinu cholesterolu v krvi
Enzým
enzým (gr.)
- zložitá chemická látka koloidnej bielkovinovej povahy, spôsobujúca alebo urýchľujúca biochemické procesy. Enzýmy sú tvorené viacerými aminokyselinami. Podstatou enzýmu je bielkovina.
Poznáme niekoľko tisíc enzýmov, ktoré sa zúčastňujú všetkých chemických pochodov v tele.
Enzýmy sú katalyzátory. Účinnosť každého enzýmu je špecifická
Enzýmy sa nachádzajú priamo v bunkách, kde riadia ich činnosť alebo ich bunky vylučujú do svojho prostredia. Chýbanie enzýmu prislušnú reakciu zabrzdí ( L1376;11).