StastnejsiClovek

streda, novembra 22, 2006

Vitamíny, minerály, antioxidanty, enzymy

Vitamíny

Definícia vitamínov

Hovorí, že predstavujú organickú zložku potravy, ktorá nie je stavebnou látkou ani zdrojom energie, ale je nevyhnutná pre život, zdravie a rast. Vitamíny sa zapájajú do celej škály procesov v mnohých systémoch ľudského organizmu. Väčšina z nich sa podieľa (ako súčasť enzýmov - urýchľovačov biochemických reakcií) na dôležitých procesoch látkovej premeny. Označovanie jednotlivých vitamínov písmenami latinskej abecedy má historický pôvod a poradie je dané iba časom, kedy boli objavené.


Hoci vitamíny plnia dôležité funkcie, ľudský organizmus nie je schopný vytvoriť si ich sám, preto sa musia privádzať potravou. Existuje 13 základných typov vitamínov.
Vitamíny delíme na hydrofilné vitamíny - rozpustné vo vode (vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín H-biotin) a vitamíny lipofilné - rozpustné v tukoch (vitamíny A, D, E, K).

Pri nedostatku vitamínov sa môžu objavovať poruchy funkcií organizmu, alebo aj veľmi vážne onemocnenia. Niektorých prebytočných vitamínov sa organizmus dokáže zbaviť a pokiaľ prestaneme vitamín prijímať, organizmus z tela nadbytočné množstvo vylúči. Pri niektorých ďalších to však nefunguje – najrizikovejší je v tomto ohľade vitamín A, pri ktorom existujú prípady smrteľných otráv alebo otráv s doživotnými následkami. Vitamíny sú nutné pre udržanie mnohých telesných funkcií a sú schopné posilňovať a udržovať imunitné reakcie.

Vitamín B1 (Thiamín)

Niekedy sa označuje ako aneurín pre jeho ochrannú funkciu pred zápalmi nervov. Je dôležitý pre správnu premenu cukrov tukov, vody a minerálov, je súčasťou niektorých enzýmov. Nervy a svaly udržiava v dobrom stave. Pomáha odstraňovať olovo z organizmu, podporuje liečbu na inzulíne nezávislej cukrovky. Thiamín sa v tele neskladuje, preto sa musí ustavične dodávať potravou.
Thiamín sa teplom znehodnocuje (varením, pečením). Jeho \"nepriateľmi\" sú tiež kofeín a alkohol, ale aj niektoré lieky (najmä lieky používané na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny).

Hypovitaminóza B1

Je veľmi výrazná u chronických alkoholikov. Viac tohto vitamínu potrebujú aj tehotné a dojčiace ženy, ale aj tie, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu.
Pri tzv. odtučňovacej diéte, keď sa zo stavy obyčajne vylučuje bravčové mäso, zemiaky, strukoviny hrozia prejavy nedostatku vitamínu B1 - únava, zmätenosť- čo sú prejavy choroby beri-beri ,ale aj poruchy činnosti svalov a nervového systému. Vyskytuje sa v obilných klíčkoch, v kvasniciach, v orechoch, v strukovinách, vo vnútornostiach a v pečeni. Z hľadiska kulturistickej výživy je jeho najčastejším zdrojom celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny a nelúpaná ryža. Tiamín má ústredné postavenie pre racionálne zúžitkovanie uhľohydrátov, preto jeho spotreba úmerne rastie so zvyšujúcim sa príjmom uhľohydrátov, ako aj so zvyšovaním intenzity energetickej látkovej premeny. Príznakmi jeho nedostatku sú pokles telesnej a duševnej výkonnosti, nechutenstvo, poruchy trávenia ,nervového systému a bolestivosť svalov.

Vitamín B2 (Riboflavín)

Reguluje premenu všetkých troch základných živín (cukry, tuky, bielkoviny) na energiu. Vstupuje do látkovej premeny ako súčasť dôležitého fermetu, ktorý má význam pre bunkové dýchanie. je obsiahnutý v mlieku, ale vytvárajú ho aj črevné baktérie. Je veľmi potrebný pre vývoj mozgu dieťaťa.
Ďalej je dôležitý predovšetkým pre funkciu zraku - zvyšuje ostrosť rozlišovania farieb, zlepšuje nočné videnie, ovplyvňuje aj činnosť centrálneho nervového systému, pečene, podporuje tvorbu červených krviniek.
Jeho nedostatok sa prejavuje poruchami videnia, zápalmi sliznice dutiny ústnej, tvorbou tzv. infekčných kútikov, zápalom očných spojiviek. Vitamín B2 je citlivý na svetlo, ničia ho antibiotiká, antikoncepčné tabletky a takmer všetky utišujúce lieky.

Vitamín B3 (Niacín)

Pomáha likvidovať niektoré zložky cholesterolu a tuku v krvnom obehu. Bez vitamínu B3 nemôže pracovať mozog. Nedostatok sa prejavuje nespavosťou, nekľudom, podráždenosťou, rozptýlenosťou a neschopnosťou sústrediť sa. Pri odtučňovacích diétach dochádza k značnému úbytku niacínu.
Organizmus si ho dokáže vytvoriť sám z tryptofánu, ak má dostatok vitamínov B2 a B6. Avitaminóza sa prejavuje ako pelarga - kožné poruchy, popraskanie kože, svrbenie, zápaly úst a jazyka, tráviace ťažkosti, psychické poruchy - depresie, chorobný strach.

Vitamín B5 (kyselina pantoténová)

Vyskytuje sa v malom množstve vo všetkých potravinách - z gréckeho slova \"pantothene\"- zo všetkých strán. Je syntetizovaný črevnými baktériami. Je súčasťou koenzýmu A, ktorý prenáša acetyl. Zasahuje do Krebsovho cyklu, katalyzuje syntézu mastných kyselín, cholesterolu. Jeho významná úloha je pri produkcii energie zo sacharidov, tukov, zabezpečuje normálnu funkciu nervového systému, pohlavných hormónov a nadobličiek, zabraňuje únave, redukuje stres, pomáha pri hojení rán a infekcií, zmierňuje toxické účinky mnohých antibiotík. Lieči niektoré alergie, pomáha rastu vlasov, atď.
Avitaminóza spôsobuje zníženie glukózy v krvi (hypoglykémiu), poruchy tráviaceho traktu, žalúdočné vredy, poruchy kože a krvi, duševný stres, šedivenie vlasov.

Vitamín B6 (Pyridoxín)

Má dôležitú úlohu v metabolizme tukov a bielkovín. Pôsobí ako fermet pri premene amínokyselín, v rámci premeny bielkovín. Jeho potreba stúpa pri vysokobielkovinovej strave, ako sa živia práve kulturisti. Má veľmi dobré regeneračné vplyvy na svalové tkanivo po tréningu. Je potrebný najmä na ochranu pred infekciou.
Pri jeho nedostatku sa znižuje odolnosť voči infekčným činiteľom, pretože klesá počet bielych krviniek. Z prejavov nedostatku tohto vitamínu je celková slabosť, nespavosť, depresie. Pri veľkých bolestiach v lýtkach počas noci je možné predpokladať nedostatok vitamínu B6. Ak sa objavuje brnenie v rukách, trepotanie očných viečok a prejavuje sa nespavosť a zabúdanie, tak je vysoko pravdepodobný nedostatok vitamínu B6. Tento vitamín je veľmi dôležitý pri ochorení na cukrovku.

Vitamín B9 (Folacín, kyselina listová)

Spolu s ďalšími vitamínmi sa podieľa na tvorbe červených krviniek, zlepšuje vstrebávanie železa.
Napomáha látkovej výmene niektorých aminokyselín a syntéze nukleových kyselín. Nedostatok kyseliny listovej môže spôsobiť vrodené choroby neurálnej trubice u novorodencov (spina bifida, hydrocefalus anencephaly a encephalocele), srdcové deformácie. Tieto vrodené poruchy sú príčinou 25% všetkých úmrtí novorodencov. Na svete sa narodí ročne až 400 000 detí s vrodenými poruchami neurálnej trubice. Pritom odstránenie tejto príčiny je jednoduché, treba aby už v prvých dňoch tehotenstva matka mala v prvých týždňoch tehotenstva (rozhodujúce sú prvé 3-4 týždne) zabezpečený dostatočný príjem kyseliny listovej v potrave.
Avitamínóza spôsobuje anémiu, depresie, nechutenstvo, boľavý jazyk, poruchy trávenia, v období tehotenstva poruchy plodu.

Vitamín B12 (Kyanokobalamín)

Zahrňuje skupinu látok s antianemickou účinnosťou. Pomáha tvoriť a regenerovať červené krvinky, je nevyhnutný pri tvorbe genetického materiálu buniek, potrebný na udržanie normálnej činnosti nervového systému, zlepšuje pamäť, podporuje chuť do jedla, zabraňuje pôrodným bolestiam. Jeho nedostatok sa prejavuje určitým druhom málokrvnosti, ale aj neurologickými prejavmi (mravenčie, pálenie, tŕpnutie končatín). Vplýva na syntézu nukleových kyselín a má určité anabolické účinky, ktoré je možné využiť nárazovo v kúrach.

Vitamín B15 (kyselina pangámová)

Je to účinný antioxidant (predlžuje život buniek) a lipoproteická látka (bráni usadzovaniu tukov v pečeni), výrazne napomáha pri vylučovaní jedovatých látok z tela, znižuje hladinu cholesterolu.
Avitaminóza má za následok znížené okysličovanie buniek a malá fyzickú kondíciu.

Vitamín H (Biotín)

Je potrebný pre správny vývoj pokožky. Nedostatok brzdí rast a znižuje odolnosť voči chorobám. Reguluje premenu cukrov a tukov, podporuje tvorbu nechtov a vlasov, udržuje hladinu cholesterolu

Vitamín C (kyselina askorbová)

Chráni organizmus pred nádorovými a cievnymi ochoreniami, arteriosklerózou, očným zákalom, predčasným starnutím, hojí rany, popáleniny, prispieva k regenerácii organizmu, zabraňuje vzniku krvných zrazenín, chráni pred vírusovými a bakteriálnymi infekciami, pred vznikom stresových hormónov a umožňuje lepšie vstrebávanie železa. Je dôležitý pre tvorbu hormónu nadľadviniek a bielkoviny kolagénu, ktoré sú súčasťou peknej zdravej pokožky, tkanív, vlasov, zubov, ďasien, kostí a chrupaviek. Prispieva k spevneniu cievnej steny, podieľa sa odbúravaní cholesterolu v pečeni, zúčastňuje sa pri krvotvorbe (zvyšuje využiteľnosť železa), upevňuje odolnosť voči infekciám. Spolu s vitamínmi A a E - patrí medzi antioxidanty, t.j. látky, ktoré zabraňujú narušenie buniek škodlivými produktmi oxidácie.

Pri nedostatku vitamínu C

Je preto zvýšený sklon ku krvácaniu, väčšie je riziko infekčných ochorení, ale aj sklon k degeneratívnym chorobám. Pri vitamíne C sa v kuchynskej úprave vyvarujte pomalého zohrievania a dlhého varenia, kedy počas tepelného spracovania prudko klesá hodnota vitamínu C. Najideálnejšie je prijímať vitamín C z rastlinných produktov, medzi ktoré patrí čerstvá zelenina, ovocie - a to najmä citrusové, paradajky, zemiaky a bobuľoviny (šípky, čierne ríbezle). V oveľa nižšej koncentrácií sa vitamín C nachádza i v živočíšnych produktoch, v mlieku a v pečeni.

Škodlivý vitamín C

Pred dvadsiatimi rokmi bol populárny názor, že vysoké dávky vitamínu C chránia človeka pred rakovinou. Dokonca jeden nositeľ Nobelovej ceny sa rozhodol denne užívať 17 gramov „céčka“. A zomrel až keď mal viac než 90 rokov. Zdá sa však, že na prirovnaní „Všetkého veľa škodí“ bude niečo pravdy. Vitamín C má totiž vo vysokých dávkach skôr opačné účinky. Ľudia – často keď sú prechladnutí – zvyknú užívať megadávky vitamínu C, často niekoľko tisíc miligramov denne. Pritom odporúčaná dávka predstavuje len zlomok: 60 miligramov.

Vitamíny D

A ich provitamíny zaraďujeme medzi steroidy, ktorých štruktúra je založená na cyklickom uhlovodíku steráne. Patria medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Kalciferoly označované D1 až D7 sú rastové faktory, nevyhnutné pre premenu H3PO4 (kys. fosforečnej) a vápniku. Najdôležitejší je D2- ergokalciferol vznikajúci z ergosterolu pôsobením slnečného žiarenia. Vitamín D je dôležitý pre:
Stavbu kostí.Silné zdravé zuby.Metabolizmus vápniku.Dobré nervy, optimizmus, uvoľnenosť .Svalovú činnosť .Silné srdce.Imunitný systém.Tvorbu hormónov .Krvný obeh .Vylučovanie olova z tela


Organizmus nie je odkázaný iba na prívod vitamínov D potravou, pretože si ich dokáže vytvárať v koži z provitamínov pôsobením ultrafialových lúčov. Kto strávi denne 20 min na slnku alebo môže vystaviť väčšiu kožnú plochu na 30 minút jasnémi dennému svetlu, môže obmedziť prívod vitamínov potravou na polovicu. Deti, mladiství a dospelí potrebujú denne 5 až 10 μg a potreba u dorastajúcich kvôli tvorbe kostí je o niečo vyššia.

Hypervitaminóza (nadbytok vitamínu D)

Prejavuje sa nadmerným zadržovaním fosforu a vápniku. Vápenaté soli sa ukladajú v mäkkých tkanivách, najviac v tepnách a obličkách, kde sa tvoria zvápenatelé ložiská. Klesá chuť k jedlu, pozorujeme pokles váhy.
U kojencov môže mať hypervitaminóza D v týchto prípadoch aj smrteľné následky. Avšak hypervitaminóza je v praxi takmer nemožná, môže vzniknúť iba predávkovaním liekmi, obsahujúcimi vitamín D.

Avitaminóza (nedostatok vitamínu D)

U rastúceho organizmu vzniká krivica (rachitis), ktorej podstatou je porucha osifikácie kosti. Kostné tkanivo sa odvápňuje a mäknú aj kosti už normálne vytvorené. Zmäknuté kostné tkanivo sa poddáva tlakom a kosti sa rôzne deformujú. Napr. dolné končatiny sa zakrivujú do O alebo X, tlakom hlavíc stehenných kostí vznikajú deformácie panvy, ktoré môžu sťažiť alebo úplne znemožniť normálny pôrod. Vytvára sa krivičné zakrivenie chrbtice- hrb. Choroby spôsobené nedostatkom vitamínu D sú známe už viac ako 300 rokov. Ďaľšími varovnými príznakmi nedostatku vitamíie zubov.Svalová slabosť . Zväčšenie kolenných kĺbov, členkov a rúk. Rozčúlenie .Nervové poruchy, podráždenosť
Poruchy spánku . Pesimizmus .Depresívne náladynu D sú
Krátkozrakosť.Vypadávanie a hnisan


Ako nezomrieť skôr, než je to nevyhnutné?

Hodnota vášho zdravia

Jednou z vecí, ktorú ste získali zdarma je vaše zdravie! Pretože nemá pre vás merateľnú hodnotu, nevážite si ho! Keď si navyše v novinách prečítate o tom, že by bolo vhodné do neho občas zainvestovať "ťažko" zarobené korunky, tak to už je pre väčšinu z vás priveľa. Peniaze bez rozmýšľania miniete na iné "prospešné" veci (časopisy, chipsy, cigarety, alkohol a pod...). Veď na čo si platíte zdravotné poistenie, nie?! Úplne inak sa ale chováte k veciam, na ktoré ste museli dlhú dobu šetriť! Zoberme ako príklad vaše auto. Plne rešpektujete to, čo uvádza jeho výrobca. Dávate mu správny olej, ktorí vymieňate po predpísaných kilometroch a vôbec nerozmýšľate nad tým, prečo nevydrží navždy. Je to predsa stroj a je treba sa oň dobre postarať. Najlepšie tak, ako uvádza výrobca.
Otázka znie: "prečo toto isté nerobíte s vaším strojom, teda s vaším telom?" Aj tu jeho "výrobca" uvádza čo nevyhnutne potrebuje k tomu aby šlapal ako hodinky! Denným palivom a olejom je 70 minerálov, 16 vitamínov, 3-4 mastné kyseliny a 12 aminokyselín!

Chorí a slabí - prví v rade!

Prečo na vašich záhradkách niektoré rastliny napadá a požiera hmyz a niektoré nie? Pretože hmyz požiera také rastliny, s ktorými nie je niečo v poriadku. Hlavne také, ktoré sú choré. Príroda vám aj tým dáva najavo, čo jesť a čo nie. To isté robia napríklad dravé šelmy v prírode. Taktiež napadajú najskôr choré a slabé kusy. Na tieto lekcie prírody si spomeňte vždy, keď budete rozmýšľať o tom, prečo ste opäť chorý vy, alebo vaše deti! Schopnosť zdravého tela ničiť baktérie a vírusy je vždy väčšia, ako ich schopnosť množiť sa. Baktérie a vírusy, ktoré útočia na ľudské tkanivá, nikdy nenapadnú zdravé tkanivo! Vždy napadnú len to slabé a choré, ktoré sa pre nich stáva veľmi dobrou "potravou".

Životná nutnosť!

Približne 35% z vášho organizmu tvoria minerály a zvyšných 65% voda. Keď pracujete alebo športujete, potíte sa a minerály sa z tela vylučujú. Spotrebovávajú sa rovnako ako benzín a olej vo vašom aute. Preto tieto prvky musíte dopĺňať priebežne! Je to životná nutnosť!

Potrebné látky musíte dodať zvonku!

Väčšina ľudí sa ale prikláňa k názoru, že tieto živiny je optimálne dodávať telu konzumovaním ovocia a zeleniny a pitím minerálnych vôd. Áno, aj lekári to hovoria. Sú tu však dva podstatné problémy:
1) naša orná pôda je využívaná ba "zneužívaná" tak intenzívne, že bez prihnojovania umelými hnojivami už nie je schopná poskytovať úrodu. Umelé hnojivá dodajú pôde iba pár základných prvkov, ako je dusík, fosfor, draslík, prípadne ďalšie dva-tri. Žiaľ, tým dodávame rastlinám len hmotu a zvyšujeme iba hektárové výnosy! Pokiaľ však ide o výživnú hodnotu (napr. o obsah minerálov), tá je hlboko pod úrovňou akú mala pred dvesto rokmi. Vlastne si musíte priznať, že tieto minerály zmizli z pôdy dávno pred tým, než ste sa vôbec narodili!
2) keby ste si chceli napríklad zabezpečiť dostatok vápnika len pitím minerálky, museli by ste jej vypiť približne 16 litrov za deň, v prípade magnézia 24 litrov za deň! A to by vás skôr zabilo!
Keby ste si chceli zabezpečiť dostatočný prísun minerálov zo zeleniny, denne by ste jej museli skonzumovať niekoľko kilogramov a to navyše v mnohých druhoch. A to je, uznajte, prakticky nemožné!

Vaše podvedomie

Určite ste sa už stretli s tým, že tehotné ženy dokážu zjesť rôzne druhy potravín, ktoré sa k sebe vôbec nehodia! Sladké, kyslé, vaječné, mäsité, mliečne atď... Proste šialené kombinácie! Uvedomte si ale, že aj vy sa mnohokrát najete a o chvíľu máte opäť hlad. Dostanete napríklad neprekonateľnú chuť na čokoládu, zákusky alebo cukríky.
To s vami takto komunikuje vaše podvedomie a navodzuje vám pocity, ktoré vás nútia viacej jesť. A to všetko s jediným cieľom! Snahou dostatočne zásobiť vaše telo minerálmi! Minerálmi, ktoré sa nedajú ničím iným nahradiť a vaše telo ich nutne potrebuje! S nedostatkom minerálov je spojených viac ako 900 rôznych ochorení!

Ste tým, čo jete a hlavne tým, čo nejete!

Potraviny, ktoré ležia na pultoch obchodov síce nevyzerajú zle, ale sú to v podstate len prázdne schránky. A my ľudia, ktorí ich konzumujeme, tak isto! Len sa okolo seba pozrite! Sme bledí, vyzeráme fádne a nezaujímavo, nemáme žiadnu iskru! Sme presne ako potraviny, ktoré jeme! Väčšina ľudí dnes tvrdo pracuje. Preto, aby dôstojne žila dnes, ale i v dobe, keď sa už nebudú aktívne podieľať na práci pre spoločnosť. Aj vy možno snívate o tom, ako budete v starobe cestovať a užívať si odpočinok. Nezostanú to ale len vaše sny?

Odovzdali ste zodpovednosť za svoje zdravie!

Pokiaľ teda niekto v dnešnej dobe odmieta investovať do svojho zdravia, vedome tak investuje do príjmu niektorého lekára! Väčšina z vás im už aj tak dávno prenechala zodpovednosť za svoje zdravie. Lekárom sa totiž za tie roky podarilo presvedčiť vás, že na takéto jednoduché veci (ako je napr. výživa) si sami nestačíte a bez nich ste vlastne stratení. Radšej, ako si zaobstarať minerály (tie kvalitné sa dajú kúpiť už za 39,- Sk denne) si nechávate predpisovať tony práškov a tabletiek.

Čím sa riadiť?

Tí, ktorí ste sa rozhodli, že ponesiete plnú zodpovednosť za svoje zdravie, máte neľahkú úlohu. Ako si vybrať ten pravý doplnok výživy? Čím sa máte riadiť? Na trhu predsa existuje nespočetné množstvo doplnkov výživy, v ktorých je čoraz ťažšie sa zorientovať.
Pozrite sa teda na fakty. Najčastejšie môžete na trhu nájsť minerály v týchto podobách:
a) metalická, napríklad v minerálnych vodách. Táto je pre váš organizmus veľmi málo využiteľná. Pri ľuďoch po štyridsiatke sa môžeme baviť maximálne o 5% využiteľnosti. A to je veľmi málo.
b) chelátovaná, napríklad minerály vo forme rôznych tabliet alebo kapsúl. Sú to v podstate chemicky vyrobené prvky. Preto, aby ich telo prijalo, sú "obalené" aminokyselinou, proteínom alebo enzýmom. Pri tejto forme môžeme hovoriť už o 40% využiteľnosti. S prihliadnutím k množstvu nežiadúcich únčinkov však zďaleka nejde o ideálnu formu minerálov pre vaše telo.
c) koloidná, je tá najideálnejšia forma minerálov, ktorú dokáže telo spracovať a využiť na neuveriteľných 98 %!
Koloidné minerály sú vlastne jednotlivé molekuly minerálov rozptýlené vo vode. Nie sú to teda žiadne tablety ale tekutina. Rozptýlené častice koloidného roztoku majú záporný elektrický náboj, zatiaľ čo steny tenkého čreva majú kladný náboj. Takže sa vzájomne "priťahujú".
A toto je aj príčinou, prečo majú koloidné minerály až 98% vstrebateľnosť.
V zásade sa teda prípravky na trhu líšia jednak tým, koľko prvkov (minerálnych, či stopových) obsahujú, v akej forme sú tieto prvky a akým spôsobom daný produkt vznikol.
Keby sme sa držali v rozumnej miere len týchto troch kritérií, iste by sme dali prednosť produktom v koloidnej forme.

Výhody koloidných minerálov

Zvyšujú využiteľnosť vitamínov a ostatných látok. Produkcia enzýmov v tele prebieha výlučne za ich prítomnosti. Tieto minerály sú buď základom jednotlivých enzýmov, alebo s nimi vzájomne pôsobia. Koloidné minerály spomaľujú biologické hodiny človeka. Zaujímavou a dôležitou vlastnosťou koloidných minerálov je ich vytesňovacia (nahradzovacia) schopnosť. Napríklad nikel, bárium, hliník a pod. v koloidnej forme dokážu z tela vytesniť (vylúčiť) škodlivú formu toho istého prvku.

Vznik koloidných minerálov

Mikroorganizmy v pôde premenia anorganické častice minerálov do formy využiteľnej rastlinami. Rastliny ich absorbujú koreňovou sústavou a prostredníctvom fotosyntézy ich premenia do organickej koloidnej formy. Koloidné minerály ACTIVE pochádzajú z jedinečného prehistorického náleziska v Utahu, starého približne 120 miliónov rokov. Tajomstvo zázračného náleziska dlho poznali len Indiáni. Na základe ich legiend bolo toto nálezisko objavené v roku 1920. Je malým zázrakom prírody, že rastliny zakonzervované v tomto nálezisku sa uchovali dodnes v organickej (živej) podobe.

Akú cenu má vaše zdravie?

Nič neriskujete! Ak nebudete spokojní, vrátime vám do 30 dní vaše peniaze! Jedno balenie koloidných minerálov ACTIVE (250 ml) stojí 1300,- Sk. Pri odporúčanom dávkovaní (7,5 ml) vám vystačí zhruba na jeden mesiac. Jedna denná dávka vás teda vyjde na 39 korún. Porovnajte si to s cenou jedného dňa na PN, s cenou jedného časopisu, balíčka cigariet, chipsov, s cenou 1 litra benzínu či nafty. Stojí vám vaše zdravie za 39 Sk denne?


Antioxidanty

Látky, ktoré zabraňujú negatívnemu pôsobeniu voľných kyslíkových radikálov (poškodzujú bunky v ľudskom tele, tým urýchľujú starnutie organizmu a spôsobujú degeneratívne a nádorové ochorenia – civilizačné choroby).

Každý organizmus je vybavený „antioxidačným systémom“, ale tento nie je schopný zvládnuť prebytok týchto radikálov.
Aby sme zabránili nenávratnému poškodeniu organizmu je potrebné dodávať do organizmu potrebné množstvo antioxidantov.
Dôležitými antioxidantami sú vitamín C, E, beta karotén, stopové prvky selén, zinok, mangán, ale tiež prírodné látky koenzým Q-10, zelený čaj, extrakt z listov Ginkgo biloba.

Práve kombinácia týchto antioxidantov, kde jeden ochraňuje druhý, znásobuje ich priaznivý účinok na ľudský organizmus
chránia organizmus pred vznikom nádorových ochorení
zvyšujú celkovú imunitu
spomaľujú proces starnutia
podporujú správnu činnosť srdca
pomáhajú zlepšovať zrak
znižujú hladinu cholesterolu v krvi

Enzým

enzým (gr.)

- zložitá chemická látka koloidnej bielkovinovej povahy, spôsobujúca alebo urýchľujúca biochemické procesy. Enzýmy sú tvorené viacerými aminokyselinami. Podstatou enzýmu je bielkovina.

Poznáme niekoľko tisíc enzýmov, ktoré sa zúčastňujú všetkých chemických pochodov v tele.

Enzýmy sú katalyzátory. Účinnosť každého enzýmu je špecifická

Enzýmy sa nachádzajú priamo v bunkách, kde riadia ich činnosť alebo ich bunky vylučujú do svojho prostredia. Chýbanie enzýmu prislušnú reakciu zabrzdí ( L1376;11).


Krvné skupiny - stravovanie

Chudneme inak - podľa krvných skupín

Trendy neobvyklých a čiastočne individualizovaných diét sa neustále udržiavajú na výslní. Napadlo vám niekedy, že by ste mohli držať diétu, ktorá sa riadi podľa vašej krvnej skupiny? Áno, aj takáto diéta existuje a vyskúšať ju môžete aj vy.

Poslať tip

Vytlačiť |

02:00 23.06.2006

Chudneme inak II. – Podľa luny

Chudneme inak I. - S akupresúrou

Chudnite s vodou

Chudnúť je jednoduchšie, ako by ste mysleli

Ako oklamať hlad?

Hľadáte najzdravší šalátový dressing?

Autorom myšlienky stravovania na základe krvnej skupiny je americký naturopatický lekár Dr. D´Adam. Ten sa dlhé roky zaoberal výskumom teórie, že krvná skupina dokáže ovplyvniť vaše zdravie, stravovací režim či vitalitu.

Princípom celého programu je predpoklad, že každá krvná skupina sa vyvinula v určitom období počas vývoja ľudstva, a reagovala na zmenené stravovacie podmienky. Najstaršou krvnou skupinou je podľa Dr. D´Adama skupina 0, nasledujú skupiny A, B a AB. Ak poznáte svoju krvnú skupinu, viete si zostaviť jednoduchým spôsobom najvhodnejší jedálny lístok, ktorý vám zabezpečí nielen zdravie, ale vám aj pomôže schudnúť.

Skupina 0
Ľudia s touto krvnou skupinou sú silní lovci, ich tráviaci i imunitný systém funguje naplno, so svojím jedálnym lístkom však nesmú experimentovať. Z chorôb ich ohrozujú rôzne zápaly, problémy so štítnou žľazou, i alergie.

Ak máte túto krvnú skupinu, jedzte čo najviac bielkovín, všetky druhy mäsa, ryby a zeleninu i ovocie. Obilniny a strukoviny by vo vašom jedálničku mali tvoriť len menšiu časť. Zo zeleniny sa musíte vyvarovať len kapusty, kelu a karfiolu. Telu dodávajte hlavne vitamíny skupiny B, vitamín K a jód s vápnikom. Pri chudnutí praktizujte hlavne športy náročné na výdaj energie, alebo bojové umenia.

Skupina A
Táto krvná skupina vás predurčuje na usadlosť, avšak zmeny vám nevadia. Dávajte si pozor na svoju imunitu, srdce, rakovinové ochorenia či problémy s krvou. Mimoriadny pozor si dávajte na žlčník. Vaša krvná skupina je vegetariánska – do jedálneho lístka zaraďte tofu, obilné výrobky, strukoviny a ovocie, nejedzte ani mäso, ani mliečne výrobky. Dopĺňať by ste mali pozorne vitamín C, vitamín E, vitamín B12 a kyselinu listovú. Chudnutie podporíte pokojnými cvikmi z jógy.

Skupina B
S touto krvnou skupinou sa bez problémov dokážete prispôsobiť rôznym situáciám. Dávajte si pozor na cukrovku a choroby imunitného systému. Ako príslušník tejto krvnej skupiny môžete jesť s mierou všetky druhy potravín. Pri diéte vynechajte strukoviny, orechy a pšenicu. Nezabudnite dopĺňať horčík, a pri chudnutí si doprajte veľa pohybu na bicykli, pripojte aj plávanie či tenis.

Skupina AB
Táto krvná skupina je vraj najlepšie prispôsobená moderným životným podmienkam. Ak máte túto krvnú skupinu, dávajte si pozor na imunitu i svoje srdce. Váš jedálny lístok by mal byť vyvážený, môžete jesť potraviny zo všetkých skupín, pri chudnutí ale nejedzte červené mäso a kukuricu, naopak vám pomôžu mliečne výrobky, zelenina, plody mora a tofu. Telu nezabudnite dodávať vitamín C a cvičte nielen jógu aj jej podobné športy, ale aj tenis alebo bicyklovanie.

Autor: tt

Skeptický názor a diskusia: http://www.primar.sk/mliecnaporadna/Question.aspx?ID=126

===========================================

Buďte zdraví podľa krvných skupín. Skupina 0

HLAVNÉ CIELE :
Podpora metabolizmu
Podpora krvnej zrážanlivosti
Prevencia zápalov
Stabilizácia funkcie štítnej žľazy

Čo robiť proti nadváhe:
Nejesť kukuricu, fazuľu obyčajnú, modrú fazuľu, šošovicu, kapustu, ružičkový kel, karfiol, horčicu
Cvičenie – je významné pre odstránenie stresu

Usmernenie stravovania :

Mäso, mäsové výrobky
Ako lieky : bizónie, hovädzie, pečeň jahňacina, srdce, teľacina, divina
Potraviny : bažant, kačica, králik, morka, prepelica, kura, sliepka
Ako jedy : hus, slanina, šunka, bravčové

Ryby a morské produkty
Ako lieky: losos, makrela, pstruh, sardinky, sleď, šťuka, treska
Potraviny : ančovičky, rak, kapor, krab, morský pstruh, tuniak, úhor, ustrice, žaby, žralok
Ako jedy : barakuda, chobotnica, kaviár, sleď marinovaný, mušle, údený losos

Mlieko
Ako lieky: MALÉ MNOŽSTVÁ!! SÚ ŤAŽKO STRÁVITEĽNÉ!!!
Potraviny: kozí syr, maslo, mozzarella, sójové mlieko, tofu
Ako jedy: camembert, cottage, čedar, eidam, ementál, gouda, hermelín, jogurty, kefír, kozie mlieko, parmezán, mlieko všeobecne, zmrzlina

Vajcia : max. 4-5 týždenne

Tuky a oleje
Ako lieky: olivový olejPotraviny : repkový olej, olej z tresky, sezamový olej
Ako jedy: kukuričný olej, arašídový olej

Orechy a zrniečka
Ako lieky: tekvicové zrniečka, vlašské orechy
Potraviny: mandle, mandľové maslo, gaštany jedlé, sezamové semená, slnečnicové semená, píniové orechy
Ako jedy: para orechy, pistácie, arašídy, mak

Obilniny
Potraviny: pohánka, jačmeň, ryžová kaša, burizóny
Ako jedy: kukuričné lupienky, polenta, pšeničná kaša, ovsená kaša, ovsené vločky

Chlieb a pečivo
Ako lieky: chlieb z naklíčených zŕn
Potraviny: chlieb z hnedej ryže, ryžový koláč, chlieb VITA
Ako jedy : bagety, kukuričné pečivo, pšenica tvrdá

Obilie a cestovinyAko lieky: POTREBNÉ OBMEDZOVAŤ!!!Potraviny: múka z jačmeňa, múka ryžová, pohánky, ryža biela, hnedá, divoká indiánska
Ako jedy : múka pšeničná, múka ovsená, múka biela, múka celozrnná pšeničná, múka grahamová, kuskus

Strukoviny
Ako lieky: fazuľa, hrach čiernooký
Potraviny: bobkový list, fazuľa, hrach, hrachové lusky, sójové boby
Ako jedy : fazuľa šarlátová, modrá, šošovica červená, obyčajná, zelená

Zelenina, hríby
Ako lieky: artičoky, zemiaky sladké, brokolica, cibuľa červená, žltá, cesnak, kel, chren, petržlen, pór, repa, špenát
Potraviny: bambusové výhonky, zeler, cibuľa zelená, fenikel, hríby abalone, enoku, portobello, hrach, gaštan jedlý, kôpor, rasca, koriander, mrkva, uhorka, olivy zelené, paprika zelená, paprika žltá, paradajky, reďkovka, tofu, zázvor
Ako jedy : avokádo, zemiaky biele, zemiaky červené, horčica, hríby bežné, shitake, ružičkový kel, kukurica, karfiol, olivy čierne, olivy grécke, španielske, kapusta biela, červená, čínska

Ovocie
Ako lieky : figy, slivky
Potraviny: ananás, egreš, banány, broskyne, brusnice, citróny, ďatle, grapefruit, hroznové víno – Concord, hroznové víno – čierne, hroznové víno – červené, hroznové víno – zelené, hrušky, jablká, kiwi, limety, maliny, mango, melón, nektarinky, hrozienka, papája, pomaranč maloplodý, čerešne
Ako jedy : jahody, kokosové orechy, mandarinky, melón, pomaranče

Šťavy
Ako lieky : ananás, čierne čerešne, slivky
Potraviny: zeler, hroznové víno, grapefruit, marhule, mrkva, uhorka, papája, paradajková šťava s citrónom, zeleninové šťavy
Ako jedy : jablková šťava, jablčný mušt, pomaranč, šťava z kapusty

Korenie
Ako lieky : kajenské korenie, kari, kurkuma, petržlen
Potraviny : anýz, bazalka, bergamot, bobkový list, cukor biely, cukor hnedý, cesnak, čokoláda, estragon, horčica, chillli, javorový sirup, kôpor, koriander, chren, majoránka, med, melasa, nové korenie, pažítka, paprika, čierne korenie, rozmarín, ryžový sirup, sójová omáčka, soľ, šafrán, šalvia, tymián
Ako jedy : jablčný ocot, kapary, kukuričný sirup, kukuričný škrob, muškátový orech, korenie biele, korenie čierne, škorica, vanilka, vínny ocot biely, vínny ocot červený

Chuťové prísady
Potraviny : horčica, jablkový pretlak, majonéza, šalátové dresingy, worchestrová omáčka
Ako jedy : kečup, marináda kyslá, marináda sladká, marinovaný kapor, sterilizovaná zelenina

Bylinné čaje
Ako lieky : americký Jim, chmel, kajenské korenie, lipa, šípky, zázvor
Potraviny: breza bradavičnatá, dub biely – kôra, harmanček, materina dúška, šalvia, zelený čaj, žeň-šen
Ako jedy : aloe, kokos, lopúch, podbeľ

Ostatné nápoje
Ako lieky : minerálky, sóda
Potraviny : biele víno, červené víno, pivo, zelený čaj
Ako jedy : cola, čierny čaj, čierny čaj bez kofeínu, destiláty, káva, káva bez kofeínu, limonády

internet

[20. 6. 2006 7:30:33]

Buďte zdraví podľa krvných skupín. Skupina A

HLAVNÉ CIELE :
Posilniť imunitný systém
Prísun protirakovinových antioxidantov
Prevencie infekcií
Posilniť srdce

Čo robiť proti nadváhe :
Nejesť mäso, tučné mliečne výrobky, veľkú fazuľu a nadbytok pšenice (predovšetkým chlieb a zákusky)
Cvičiť s menšou intenzitou zaťaženia

Usmernenie stravovania:

Mäso, mäsové výrobky
Potraviny : kura, moriak, sliepka
Ako jedy : bažant, hus, hovädzie, pečeň, kačka, jahňacina, zajac, slanina, srdce, šunka, bravčové, zverina, teľacie

Ryby a morské produkty
Ako lieky : ryby s bielym mäsom, kapor, losos, makrela, morská šťuka, pstruh, sardinky, treska
Potraviny : morský mäkkýš, jeseter, šťuka, tuniak, žralok
Ako jedy : ančovičky, chobotnica, kaviár, krab, rak, sleď, sumcovité ryby, údený losos, ustrice, úhor, žaby

Mlieko
Ako lieky : sójové mlieko, sójový syr
Potraviny : jogurt nízkotučný, jogurt s ovocím, kefír, kozie mlieko, kozí syr, Ricotta
ko jedy : ementál, hermelín, kravské mlieko, maslo, mlieko plnotučné, mlieko odstredené, srvátka, syr, zmrzlina

Vajcia : max. 3 týždenne

Tuky a oleje
Ako lieky : olivový olej
Potraviny : repkový olej
Ako jedy : bavlníkový olej, kukuričný olej, arašidový olej, sezamový olej

Orechy a semená
Ako lieky : arašídy, arašídové maslo
Potraviny : gaštany jedlé, lieskové orechy, mak, mandle, sezamové semená, slnečnicové semená, vlašské orechy (sú tučné!)
Ako jedy : kešu, para orechy, pistácie

Obilniny:
Ako lieky: pohánka, pohánkové krúpy
Potraviny: burizóny, jačmeň, kukuričná kaša, ovos, ryža, žito
Ako jedy: musli, pšenica, pšeničná kaša, pšeničné otruby, škrob

Chlieb a pečivo
Ako lieky : chlieb z naklíčenej pšenice, chlieb zo sójovej múky
Potraviny: bagety pšeničné, chlieb bezlepkový, chlieb žitný, chlieb z hnedej ryže, chlieb vločkový, proso, kukuričné sucháre
Ako jedy : chlieb celozrnný pšeničný, chlieb celozrnný, chlieb vysokoproteínový, pšenica, sucháre anglické, sucháre z pšeničných otrúb

Obilie a cestoviny
Ako lieky : múka ovsená, múka ryžová, múka žitná
Potraviny : kuskus, múka grahamová, múka z jačmeňa, múka z pšenice špaldy, múka z tvrdej pšenice, múka z naklíčenej pšenice, múka obsahujúca lepok, ryža, cestoviny z pšenice špaldy
Ako jedy : múka biela, múka celozrnná pšeničná, cestoviny špenátové

Strukoviny
Ako lieky : šošovica, fazuľa, hrach čiernooký, sója červená
Potraviny : bôb, fazuľa biela, fazuľa cannelliny, hrach
Ako jedy : fazuľa mesiačiková, fazuľa obyčajná, fazuľa červená, fazuľa modrá

Zelenina, hríby
Ako lieky : artičoky, brokolica, cibuľa červená, cibuľa žltá, čakanka, cesnak, kapusta, chren, púpavové listy, mrkva, petržlen, repa, špenát, tofu, šalát rímsky
Potraviny : avokádo, zeler, cibuľa zelená, cuketa, červená repa, fenikel, horčica listová, morské riasy, olivy zelené, kukurica, reďkovka, šalát
Ako jedy : zemiaky biele, zemiaky červené, fazuľa mesiačiková, hríby, olivy, paprika, paradajky

Ovocie
Ako lieky : ananás, čučoriedky, citróny, figy, grapefruit, marhule, slivky, čerešne
Potraviny : egreš, broskyne, ďatle, hroznové víno, hrušky, jablká, jahody, kiwi, maliny, melón, nektarinky, pomaranč maloplodý, ríbezle
Ako jedy : banány, kokosové orechy, mandarínky, mango, melón ananásový, melón muškátový, papája, pomaranče

Šťavy
Ako lieky: ananás, zeler, citrónová šťava, čerešne, grapefruit, marhule, mrkva, slivky
Potraviny : hroznové víno, jablčná šťava, jablčný mušt, zeleninové šťavy
Ako jedy : papája, pomaranč, paradajková šťava

Korenie
Ako lieky : cesnak, melasa, sójová omáčka, tamari (druh sójovej omáčky), zázvor
Potraviny : agar, aníz, bazalka, bobkový list, cukor biely, cukor hnedý, cukor trstinový, čokoláda, estragon, horčica sušená, javorový sirup, kari, klinčeky, kôpor, kukuričný škrob, majránka, mäta, med, muškátový orech, nové korenie, oregano, paprika, pažítka, petržlen, rozmarín, škorica, šafrán, tymián, vanilka
Ako jedy : chilli, jablčný ocot, čierne korenie, vinný ocot, želatína

Chuťové prísady
Ako lieky : horčica
Potraviny : džem (z prijateľného ovocia!!!), marináda kyslá, marináda sladká, marinovaný kôpor, šalátové dresingy (nízkotučné), želé (z prijateľného ovocia)
Ako jedy : kečup, majonéza, ocot, worchestrová omáčka

Bylinkové čaje
Ako lieky : aloe, harmanček, hloh, kozlík lekársky, lopúch, šípky, echinacea, trezalka, zázvor, zelený čaj, žeň-šen
Potraviny: breza, čierne ríbezle, dub biely – kôra, horec, chmel, jahodník – list, pastierska kapsička – tobolka, lipa, mäta pieporná, materina dúška, moruša, púpava, petržlen, podbeľ
Ako jedy : vlákna kvitnúcej kukurice

Ostatné nápoje
Ako lieky : červené víno, káva, káva bez kofeínu, zelený čaj
Potraviny : biele víno
Ako jedy : čierny čaj bez kofeínu, destiláty, limonády, minerálky, pivo, sýtené nápoje

internet

[13. 6. 2006 15:10:28]

Buďte zdraví podľa krvných skupín. Skupina B

HLAVNÉ CIELE:
Zladenie stravy
Zlepšenie účinnosti inzulínu
Posilnenie protivírusovej imunity
Zlepšenie bystrosti a koncentrácie

Čo robiť proti nadváhe:
Nejesť šošovicu, kukuricu, arašidy, sezam, pohánku, pšenicu a kurence
Jesť zeleninu, vajcia, odtučnené mlieko a pečeň

Usmernenie stravovania:

Mäso, mäsové výrobky
Ako lieky : jahňacina, králik, divina
Potraviny : bažant, bizón, hovädzie, pečeň, morka, teľacina
Ako jedy : hus, kačica, kura, slanina, sliepka, srdce, šunka, bravčovina

Ryby a morské produkty
Ako lieky : kaviár, losos, makrela, morský pstruh, sardinky, šťuka, treska
Potraviny : kalmár, kapor, pstruh dúhový, sleď, tuniak, žralok
Ako jedy : ančovičky, barakuda, rak, losos, krab, mušle, ustrice, žaby, korytnačky

Mlieko
Ako lieky : cottage, jogurt mrazený, ovocný, kefír, kozie mlieko, mozarella, ricotta
Potraviny : camembert, čedar, eidam, ementál, gouda, gruyére, hermelín, karlsberg, maslo, plnotučné mlieko, parmezán, sójové mlieko
Ako jedy : syr plesňový, zmrzlina

Vajcia : tak 3-4 týždenne

Tuky a oleje
Ako lieky : olivový olej
Potraviny : olej z treščej pečene
Ako jedy : kukuričný olej, arašídový olej, repkový olej, sezamový olej, slnečnicový olej

Orechy a zrniečka
Ako lieky: žiadne orechy a zrniečka nie sú celkom vhodné !!!
Potraviny : jedlé gaštany, mandle, para orechy, vlašské orechy
Ako jedy : arašidy, arašidové maslo, kešu, mak, píniové orechy, pistácie, sezamové zrniečka, slnečnicové semená

Obilniny
Ako lieky : ovos, ovsená kaša, ovsená múka, proso, ryža
Potraviny : musli, ryžová kaša
Ako jedy : jačmeň, kukuričná kaša, kukuričné lupienky, pohánka, pšenica, žito

Chlieb a pečivo
Ako lieky : chlieb z celozrnnej múky, ryžový koláč
Potraviny : chlieb bezlepkový, chlieb vločkový, chlieb zo sójovej múky
Ako jedy : bagety, chlieb celozrnný, chlieb VITA, kukuričné pečivo

Obilniny a cestoviny
Ako lieky: múka ovsená, múka ryžová
Potraviny : múka biela, múka grahamová, ryža basmati, ryža biela, hnedá, špenátové cestoviny
Ako jedy : múka celozrnná pšeničná, múka z tvrdej pšenice, ryža prírodná, kuskus, artičokové cestoviny

Strukoviny
Ako lieky : fazuľa mesačná, fazuľa obyčajná, fazuľa modrá, sója červená
Potraviny : fazuľa biela, fazuľa cannellini, fazuľa červená, fazuľa severná, fazuľa zelená, hrach
Ako jedy : šošovica červená, šošovica obyčajná, šošovica zelená, fazuľa aduke, azuki, čierna, hrach čiernooký

Zelenina, hríby
Ako lieky : zemiaky, zemiaky sladké, brokolica, červená repa, červená repa, hríby shiitake, horčica, kel, ružičkový kel, karfiol, mrkva, paprika zelená, paprika žltá, paprika červená, kapusta biela, červená, čínska
Potraviny : bambusové výhonky, zemiaky biele, zemiaky červené, zeler, cibuľa červená, cibuľa zelená, cibuľa žltá, cuketa, cesnak, fenikel, špargľa, kôpor, chren, uhorka, pór, repa, špenát, zázvor
Ako jedy : artičoky, avokádo, tekvica, kukurica biela, kukurica žltá, olivy čierne, olivy grécke, paradajky, reďkovka, tofu

Ovocie
Ako lieky : ananás, banány, papája, hroznové víno Concord, hroznové víno čierne, hroznové víno červené, hroznové víno zelené
Potraviny : egreše, broskyne, citróny, ďatle, figy, jablká, jahody, kiwi, limeta, maliny, mandarinky, mango, melón, marhule, nektarinky, pomaranče, hrozienka, ríbezle, slivky, čerešne
Ako jedy : granátové jablko, kokosové orechy

Šťavy
Ako lieky : ananás, hroznové víno, papaja, šťava z kapusty
Potraviny : zeler, citrónová šťava, čierne čerešne, grapefruit, jablková šťava a jablčný mušt, marhule, uhorky, pomaranč, slivky
Ako jedy : paradajková šťava

Korenie
Ako lieky : kari, chren, kajenské korenie, petržlen, zázvor
Potraviny : anýz, bazalka, cukor biely, hnedý, cesnak, čokoláda, estragon, horčica, chilli, jablkový ocot, javorový sirup, kapary, rasca, kôpor, koriander, majoránka, med, melasa, muškátový orech, oregano, paprika, pažitka, rozmarín, sójová omáčka, soľ, šafrán, tymián, vanilka, vinný ocot biely a červený
Ako jedy : kukuričný sirup, kukuričný škrob, mandľový extrakt, nové korenie, korenie čierne, korenie biele, škorica, želatína

Chuťové prísady
Potraviny : džem, horčica, jablkové maslo, majonéza, marináda kyslá, marináda sladká, šalátové dresingy, worchestrová omáčka
Ako jedy : kečup

Bylinkové čaje
Ako lieky : petržlen, šalvia, šípky, zázvor, žeň-šen
Potraviny : breza bradavičnatá, harmančekový, jablkový, jahodový list, lopúch, zelený čaj
Ako jedy : aloe, chmeľ, lipa

Ostatné nápoje
Ako lieky : zelený čaj
Potraviny : biele víno, čierny čaj, čierny čaj bez kofeínu, červené víno, káva, káva bez kofeínu, pivo
Ako jedy : destiláty, minerálky, sóda, limonády, cola

internet

[26. 6. 2006 7:30:43]

Buďte zdraví podľa krvných skupín. Skupina AB

HLAVNÉ CIELE:
Posilnenie imunitného systému
Dodávanie protirakovinových antioxidantov
Posilnenie srdca

Čo robiť proti nadváhe
Nejesť červené mäso, veľkú fazuľu, semienka, kukuricu, pohánku pšenicu
Jesť tofu, morské produkty – s výnimkou nevhodných, zeleninu, riasy, ananás

Usmernenie stravovania :

Mäso, mäsové výrobky
Ako lieky : jahňacie, zajačie, morčacie
Potraviny : bažant, pečeň
Ako jedy : hovädzie, hus, kačka, kura, slanina, sliepka, srdce, šunka, teľacie, bravčové, zverina

Ryby a morské produkty
Ako lieky : losos, makrela, mäkkýše, pstruh dúhový, pstruh morský, sardinky, šťuka, šťuka morská, treska, tuniak
Potraviny : jazyk morský, kosatka, kalmáre, kapor, kaviár, morský mečúň, sleď čerstvý, sumcovité ryby, žralok
Ako jedy : ančovičky, barakuda, chobotnica, krab, losos údený, rak, sleď marinovaný, lastúry, treska škvrnitá, úhor, ustrica, žaby, korytnačky

Mlieko
Ako lieky : mozarella, kozie mlieko, kozí syr, kefír, jogurt, kyslá smotana, Ricotta
Potraviny : eidam, ementál, karlsberg, sójové mlieko, sójový syr, srvátka, syr krémový, syr švajčiarsky
Ako jedy : camembert, hermelín, maslo, mlieko plnotučné, parmezán, provolone, syr plesňový, zmrzlina

Vajcia: odporúča sa tak 3-4 ks týždenne

Tuky a oleje
Ako lieky : olivový olej
Potraviny : olej z ľanového semena, podzemnicový olej, repkový olej
Ako jedy : bavlníkový olej, kukuričný olej, sezamový olej, slnečnicový olej

Orechy a semená
Ako lieky : arašidy, arašidové maslo, gaštany jedlé, vlašské orechy
Potraviny : hikorové orechy, kešu, mandle, mandľové maslo, para orechy, pistácie
Ako jedy : lieskové orechy, mak, sezamové semená, sezamové maslo, slnečnicové semená

Obilniny
Ako lieky: burizóny ryžové, ovos, ovsené otruby, pšenica, ryžové otruby
Potraviny : jačmeň, musli, pšenica drvená, pšeničná kaša, pšeničné klíčky, ryžová kaša
Ako jedy : kukuričná kaša, kukuričné lupienky, pažítka, pohánkové krúpy

Chlieb a pečivo
Ako lieky : chlieb krehký žitný, chlieb z hnedej ryže, chlieb z naklíčenej pšenice, chlieb z naklíčených zŕn, chlieb zo sójovej múky, chlieb žitný VITA, proso, ryžový koláč
Potraviny : bagety, chlieb bezlepkový, chlieb celozrnný pšeničný, chlieb s vysokým obsahom bielkovín, chlieb viaczrnný, chlieb vločkový, chlieb z pšenice, pečivo z ovsených otrúb, pečivo z špeničných otrúb, pšenica tvrdá, pšeničný maces
Ako jedy : pečivo kukuričné

Obilie a cestoviny
Ako lieky : múka ovsená, múka ryžová, múka žitná, múka z naklíčenej pšenice, ryža
Potraviny : kuskus, múka biela, múka celozrnná pšeničná, múka grahamová, múka obsahujúca lepok, múka z jačmeňa, múka z pšenice, cestoviny špenátové
Ako jedy : krúpy pohánkové

Strukoviny
Ako lieky : šošovica zelená, fazuľa červená, fazuľa modrá, fazuľa strakatá, sója červená
Potraviny : šošovica červená, šošovica obyčajná, fazuľa biela, fazuľa severná, fazuľa zelená, fazuľa struky, hrach, hrachové struky
Ako jedy : fazuľa, hrach čiernooký

Zelenina, hríby
Ako lieky : zemiaky, zemiaky sladké, brokolica, zeler, červená repa, cesnak, horčica listová, kel, karfiol, listy púpavy, petržlen, tofu
Potraviny : bambusové výhonky, zemiaky biele, zemiaky červené, cibuľa, cuketa, čakanka, fenikel. Hríby, hríb enoki, hríb portobello, kel ružičkový, gaštan jedlý, koriander, chren, mrkva, olivy grécke, olivy španielske, olivy zelené, paradajky, roketa siata, repa, šalát hlávkový, špenát, tekvica – všetky druhy, zázvor, kapusta biela, červená a čínska
Ako jedy : artyčoky, avokádo, fazuľa, hríby abalone, hríby shiitake, kukurica biela, kukurica žltá, olivy čierne, paprika červená, paprika zelená, paprika žltá, reďkovka (aj naklíčená)

Ovocie
Ako lieky : ananás, egreš, citróny, figy čerstvé, figy sušené, grapefruit, hroznové víno Concord, hroznové víno čierne, hroznové víno červené, hroznové víno zelené, kiwi, čerešne
Potraviny : čučoriedky, broskyne, ďatle, hrušky, jablká, jahody, limeta, maliny, mandarinky, melón, marhule, nektarinky, papája, pomaranč maloplodý, hrozienka, ríbezle čierne, ríbezle červené
Ako jedy : banány, jablko granátové, kokosové orechy, mango, pomaranče

Šťavy
Ako lieky : zeler, čierne čerešne, hroznové víno, mrkva, papája
Potraviny : ananás, citrónová šťava, grapefruit, jablčná šťava, jablčný mušt, marhule, slivky
Ako jedy : pomaranč

Korenie
Ako lieky : cesnak, kari, chren, petržlen
Potraviny : agar, bazalka, bergamot, bobkový list, cukor biely, cukor hnedý, cukor trstinový, čokoláda, estragon, horčica sušená, javorový sirup, kôpor, koriander, kurkum, majoránka, med, melasa, morské riasy, muškátový oriešok, paprika, pažítka, ryžový sirup, škorica, sójová omáčka, soľ, šafrán, šalvia, vanilka
Ako jedy : jablčný ocot,(cidre), jačmenný slad, chilli, kapary, kukuričný sirup, kukuričný škrob, mandľový extrakt, nové korenie, vínny ocot, želatína

Chuťové prísady
Potraviny : džem (z prijateľného ovocia !!), horčica, majonéza, ocot, šalátové dresingy (nízkotučné), želé (z prijateľného ovocia)
Ako jedy : kečup, marináda kyslá, marináda sladká, worchestrová omáčka

Bylinkové čaje
Ako lieky : harmanček, jahodník – list, lopúch, šípky, echinacea, zázvor, zelený čaj, žeň-šen
Potraviny : breza, jablčník obyčajný, malinovník – list, mäta pieporná, materina dúška, moruša, púpava, petržlen, šalvia
Ako jedy : aloe, horec, chmel, lipa, grécke seno, podbeľ, vlákna kvitnúcej kukurice

Ostatné nápoje
Ako lieky : káva, káva bez kofeínu, zelený čaj
Potraviny : vínny ocot, biele víno, červené víno, minerálky, pivo, sóda
Ako jedy : čierny čaj, čierny čaj bez kofeínu, cola, destiláty, limonády

internet

[3. 7. 2006 10:06:03]

ADAPTOGÉNY

Adaptogény

Eleuterokok ostnatý (Eleuterococcus senticosus) a jeho adaptogénne aktivity.

Viete, čo znamená pojem adaptogénna aktivita?

Predstavenie účinkov extraktu z eleuterokoku ostnatého je príležitosťou na vysvetlenie pojmu adaptogénna aktivita. Tento farmakologický pojem je relatívne nový a bolo by žiadúce, aby sa s ním zoznámila širšia odborná verejnosť.
Adaptogénne účinky v sebe zahŕňajú komplex aktivít, ktoré, ako to naznačuje sám názov, v širšom zmysle napomáhajú adaptácii (prispôsobeniu) organizmu všetkým zmenám prostredia, najmä však zmenám nepriaznivým. V užšom slova zmysle napomáhajú vyrovnať sa s rôznymi stavmi spojenými s nadmernou záťažou organizmu. Tu je nutné zmieniť skutočnosť, že "záťaž" sa po anglicky povie "stress". Tým sa dostaneme k jednému, v súčasnej dobe, veľmi používanému pojmu. Je však nutné povedať, že väčšinou sa používa nepresne.
V bežnej reči ním väčšinou rozumieme súhrn všetkých nepriaznivých okolností súvisiacich s našou existenciou. Považujeme ho za niečo celkom nežiadúce. V skutočnosti všetky vývojovo vyššie organizmy sú stále vystavované zmenám prostredia, ktorým sú nútené sa prispôsobovať (adaptovať). Súbor fyziologických pochodov, ktoré tomuto procesu adaptácie napomáhajú, sa nazýva "adaptačný syndróm". Tieto inak neškodné adaptačné deje vychyľujú organizmus z rovnováhy, a ak vplyvy, ktoré ich vyvolali, pôsobia príliš dlho, alebo príliš často, môžu byť príčinou chorobných zmien. Nadmerná záťaž rôzneho pôvodu preto môže zhoršovať priebeh radu ochorení alebo môže byť sama jeho príčinou. Látky s adaptogénnou aktivitou napomáhajú vlastnému procesu adaptácie v dvojakom smere. V začiatočnej fáze adaptačného procesu urýchľujú mobilizáciu jeho základných mechanizmov a v jeho ďalšom priebehu, pokiaľ trvá záťaž, predlžujú dobu počas ktorej je organizmus schopný sa s ňou vyrovnávať a vzdorovať jej. Na druhej strane, zmierňujú škodlivé dopady adaptačných dejov na organizmus.

Trochu z histórie

Pojem "adaptogénna látka" a "adaptogénny účinok" po prvý raz (koncom štyridsiatych rokov) použil ruský vedec N. V. Lazarev v súvislosti so štúdiom niektorých chemických látok. Rastlinné adaptogény začali o niečo neskôr študovať Angličania, a to v rámci celosvetového záujmu o "skvelé" účinky extraktov z koreňa ženšena (všehoja ázijského Panax ginseng). V roku 1958 britský výskumník I. I. Brekhman vymedzil tri hlavné podmienky, ktoré musia látky splňovať, aby mohli byť zaradené medzi adaptogény:

1. Musia nešpecificky zvyšovať odolnosť voči rôznym negatívnym fyzikálnym, chemickým a biologickým vplyvom, vrátane infekcií.
2. Ich účinok musí normalizovať patologické stavy a vychýlené funkcie organizmu bez ohľadu na to, čím boli vyvolané a akej sú povahy.
3. Musia byť neškodné a pôsobiť minimálne narušenie normálnych fyziologických pochodov.

V nasledujúcich rokoch boli tieto látky študované veľmi intenzívne najmä s ohľadom na ich možné vojenské využitie. Výsledky týchto výskumov sa preto stali prísne stráženým tajomstvom. Von prenikali len dielčie výsledky formou vedľajších výrobkov, akým bol napríklad doteraz nezakázaný doping športovcov. Tajomstvo niektorých mimoriadnych výkonov športovcov východných zemí (najmä Sovietskeho zväzu, Číny a Bulharska) je nutné hľadať práve v účinku niektorých rastlinných extraktov s adaptogénnou aktivitou. Až s koncom studenej vojny boli tieto látky uvoľnené pre bežné použitie.

Prečo práve eleuterokok?

Prvou rastlinou, v ktorej extrakte boli preukázané látky vykazujúce adaptogénnu aktivitu, bol už zmienený ženšen. Vzhľadom k tomu, že možnosti jeho zberu a pestovania sú obmedzené, bola medzi príbuznými rastlinami z čeľade aráliovitých hľadaná možná náhrada. V eleuterokoku ostnatom (Eleutherococcuc senticosus) bola nájdená viac než adekvátna náhrada. Ukázalo sa, že jeho účinky sa účinkom ženšena nielen vyrovnajú, ale v mnohom ich dokonca prekonajú. V súčasnej dobe v celom svete existujú už desiatky dobre dokumentovaných štúdií preukazujúcich jeho mnohostranné pozitívne účinky. Na základe týchto dlhoročných štúdií, je možné extrakt z eleuterokoku ostnatého odporučiť ako podporný prostriedok na:

- posilnenie výkonnosti centrálneho nervového systému (ďalej len CNS) prejavujúce sa zvýšením pozornosti a schopnosťou sústrediť sa, zlepšením pamäti apod.
- zvýšenie vitality a záujmu o aktívnu činnosť najmä u starších ľudí.
- zvýšenie adaptácie na nepriaznivé vplyvy prostredia, napr. pri práci v ťažkých klimatických podmienkach často spojených s podchladením alebo prehriatím organizmu.
- posilnenie mužskej potencie, pri rekonvalescencii, alergiách, reumatizme, apod.


K vyššie opísanej podpore výkonnosti CNS je nutné povedať, že sa nejedná o jednoznačný psychostimulačný účinok často sprevádzaný nepokojom a nespavosťou. Eleuterokok naopak spánok prehlbuje, robí ho intenzívnejším, a preto zároveň znižuje jeho potrebu.

Okrem všeobecnej adaptogénnej aktivity a zvýšenia fyzického výkonu, extrakt z eleuterokoku naviac vykazuje:

- imunostimulačnú aktivitu, vrátane zvýšenia odolnosti proti infekciám
- aktivity smerujúce k normalizácii obehových funkcií
- podporu činnosti centrálnej nervovej sústavy, vrátane aktivít psychických
- aantidiabetické účinky
- účinky protinádorové, protitoxické a proti ožiareniu


Kde eleuterokok nájdeme?

Eleuterokok ostnatý (Eleutherococcuc senticosus) je relatívne vysoký ker, rastúci v tienistých lesoch východného Ruska, v povodí rieky Amuru, v severnej Číne, Japonsku a Kórey. Predmetom jeho zberu je bohato vetvený koreň. V posledných rokoch sa eleuterokok tiež pestuje na plantážach. Okrem vyššie uvedeného botanického názvu je tento ker známy buď ako sibírsky ženšen, alebo tiež ako "diablov ker". Práve pod niektorým z týchto názvov je eleuterokok známy a rozširovaný vo väčšine vyspelých krajín.

Poznáte ďalšie rastliny s adaptogénnym účinkom?

Vedľa eleuterokoku ostnatého, adaptogénne účinky vykazujú: najmä arália mandžuská, parcha saflorová, rozchodník ružový, klanopraška čínska (schizandra) a rad ďalších.

Všehojovec štetinatý

Použitie :- výrazne upravuje nízky tlak
- nešpecificky zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám
- regeneračne pôsobí pri rýchlom fyzickom a psychickom vyčerpaní
- napomáha adaptácii na zvýšené psychické zaťaženie a regenerácii po stresových situáciách
- mobilizuje adaptačné a kompenzačné procesy
- výrazný stimulačný účinok na imunitnú sútavu
- zvýšená tvorba bielkovín súvisí so zvýšovaním množstva hemoglobínu
- znižuje a odbúrava krvný cholesterol
- zlepšuje činnosť centrálnej nervovej sústavy
- obnovuje zmyslovú percepiu ( najvýraznejšie zrak a sluch )
- bráni rozvoju nádorových metastáz, zmierňuje vonkajšie prejavy následkov ožarovania
- zlepšuje prekrvenie srdcového svalu i mozgu - prevencia proti ischémii myokardu a náhlym mozgovým príhodám
- spomaľuje sklerotizáciu ciev
- znižuje hladinu krvného cukru
- priaznivý vplyv na tvorbu enzýmov

Arália mandžurská

Použitá časť rastliny : vňať
Použitie - povzbudzuje centrálny nervový systém
- pomáha pri duševnej i fyzickej vyčerpanosti
- posilňuje srdce
- upravuje nízky tlak krvi, astenohypochondricky syndróm, neurostenickú impotenciu
- pomáha pri utlmenej zadržovanej depresii melancholického typu
- znižuje hladinu cholesterolu a krvného cukru, ukladanie lipidov
- zvyšuje odolnosť organizmu proti nepriaznivým vplyvom prostredia
- zvyšuje svalovú silu a fyzickú výdrž

- zlepšuje potenciu

Arnika horská

Použitá časť rastliny : kvet

Použitie : - zmierňuje bolesti svalov a zhybov
- kŕčové žily
- ovplyvňuje srdcovocievny systém
- zvyšuje objem cirkulácie krvi
- prekrvuje dolné končatiny, mozog, venčité srdcové tepny
- uvoľňuje bolesti pri angíne pektoris
- mierne žlčotvorné účinky
- zvyšuje krvný tlak
- zlepšuje kontrakcie maternice
- ekzém, zápal kože
- pomliaždenieny, opuch

Arónia čierna

Použitá časť rastliny : plod

Použitie :- poruchy štítnej žľazy (harmonizuje, t.j. pri zvýšenej i zníženej funkcii)
- znižuje tlak krvi, aj očný tlak
- priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť ciev - kŕčové žily
- protisklerotický účinok ( kardiológia )
- žlčopudná, protizápalový účinok
- zvyšuje vylučovanie nežiadúcich solí z organizmu - reuma
- doliečovanie žltačky
- detoxikácia organizmu - podpora pečeňových a ľadvinových funkcií

Borák lekársky

Použitá časť rastliny : vňať

Použitie : - zápaly ústnej dutiny a hltana (hlavne vírusového pôvodu) spojené so suchým kašľom - zápaly pažeráka, žalúdka, čriev a močových ciest - stavy vyčerpanosti a nervozity, búšenie srdca, srdečná slabosť - mierny antidepresívny vplyv (melanchólia), povzbudzuje organizmus - posilňuje srdcový sval - regulácia látkovej výmeny - reumatické a kožné choroby, astma - vredové ochorenia tráviaceho traktu - závraty

Dvojzub trojdielny

Použitá časť rastliny : vňať

Použitie : - urýchľuje metabolizmus, podporuje látkovú výmenu a vylučovanie škodlivín

- pôsobí močopudne

- podporuje potenie

- podporuje činnosť pečene a nadľadviniek

- reumatické bolesti, zlé trávenie

- choroby dýchacích ciest

- kožné choroby, lupienka

- alergia ( i alergická nádcha )

- po dlhodobom ochorení

Echinacea purpurová

Použitá časť rastliny : koreň

Použitie : - zvyšuje imunitný systém, pomáha pri zdurených uzlinách

- vytvára bariéru proti vírusovým nákazám posilňovaním bunečnej blany, preto protivírusový
účinok, protichrípkový

- úspešná v liečbe ekzémov a pliesní, pomáha pri sennej nádche, det.astme a alergiách

- uvoľň?uje kŕče žlčníka, pomáha pri črevných kolikách

- zlepšuje cirkuláciu krvi a to i vo vlásočniciach
- protizápalový účinok na sliznicu tráviaceho traktu
- upokojuje centrálny nervový systém
- upravuje vegetatívne poruchy
- pomáha pri migréne
- hojí staré rany, preležaniny
- povzbudzuje kôru nadobičiek
- znižuje hladinu cukru a cholesterolu
- regeneruje celý organizmus, podporuje tvorbu bielych krviniek
- pomáha vyplaviť z organizmu kontaminujúce látky, najmä ťažké kovy, smogové súčasti
- zamedzuje vzniku bunkového šoku a vznik škodlivín z ožiarenia a chemoterapie (rtg. vyšetrenia, rtg. terapia, CT ) a pomáha vyplaviť rozpadné látky po ich aplikácii

Kapucínka väčšia

Použitá časť rastliny : semeno

Použitie : - zápaly horných ciest dýchacích, zápaly mandlí, zápaly močových ciest a ostatné zápaly zapríčinené hlavne rezistentnými kmeňmi stafilokokov a streptokokov a iných baktérií

- zvýšenie fagocytózy a nešpecifické posilnenie organizmu pri a po infekčných ochoreniach
- mierne rozširuje koronárne cievy srdca, zväčšuje amplitúdu srdcových sťahov
- upravuje menštruačný cyklus pri jeho nepravidelnosti
- proti lupinám
- znižuje vypadávanie vlasov

Lastovičník väčší

Použitá časť rastliny : vňať

Použitie :- pomáha pri žlčovýcha a ľadvinových kameňoch a piesku
- tlmí kolikové bolesti trávaceho traktu, žlčníka a močových ciest
- rozširuje venčité tepny srdca
- tlmí kašeľ, prieduškovú astmu
- znižuje krvný tlak
- brzdí množenie niektorých buniek (rakovina)
- tlmí centrálnu nervovú sústavu, ale naopak tiež povzbudzuje dýchacie a vazomotorické centrá
- zlepšuje peristaltiku čriev a tonus maternice
- spravodelňuje menštruáciu a zmenšuje bolesti pri nej
- je účinná pri ťažkých kožných ekzémoch, alergiách a psoriáze
- výrazne pôsobí antimikrobiálne na grampozitívne i negatívne baktérie, ale i cudzopasné prvky (Trichomonas v.)
- upravuje a posilňuje činnosť slizníc, sleziny, odstraňuje ich zápal

Leuzea šuštivá

Použitá časť rastliny : koreň

Použitie : - harmonizuje žľazy s vnútorným vylučovaním, preto nutná pri ochoreniach slinivky, pečene, sleziny (ako pri akútnych, tak i pri chronických stavoch )
- podporuje reparačné procesy v tkanivách, po operačných zákrokoch, rekonvalescencia
- zvyšuje odolnosť voči stresu, zlepšuje celkový stav organizmu, podporuje výmenu bielkovín
- obnovuje imunitný systém, pomáha pri liečbe lymfatických uzlín, myomatóze maternice a fibróze prsníkov
- znižuje hladinu cukru a cholestrolu (cukrovka, cievne onemocnenia)
- posilňuje činnosť pohlavných žliaz,potenciu
- upravuje menštruačný cyklus
- nešpecificky zvyšuje činnosť celého organizmu
- zastavuje procesy fyzickéhoa psychického starnutia
- podporuje trávenie a premenu látkovú, energetické využitie potravín
- odstraňuje ťažké kovy a kontaminujúce látky
- priaznivo pôsobí na srdcový sval, hlavne pri rehabilitácii po infarkte
- zvyšuje prietok krvi a mierne krvný tlak
- zlepšuje mozgovú činnosť a činnosť centrálneho nervového systému
- zlepšuje celkový stav u depresií, zvyšuje optimizmus
- zvyšuje výkonnosť priečne pruhovaného svalstva

Rodila ružová

Použitá časť rastliny : koreň

Použitie :- podporuje regeneračné precesy pečene a slinivky
- odstraňuje vyčerpanoť a únavu, najmä duševnú
- upravuje spánok a najmä fázový posun
- zvyšuje pružnosť a výkonnosť duševných schopností, najmä pamäti, zvyšuje koncentráciu
- vysoký stimulačný účinok pri fyzickej a duševnej námahe
- zvyšuje odolnosť organizmu na nepriaznivé vplyvy prostredia, teplôt, hluku, svetla
- ruší nepriazivý účinok tvrdších žiarení (rtg. a CT vyšetrenia, ožiarovania), zabraňuje bunkovému šoku pri užití pred týmito výkonmi
- znižuje vedľajšie účinky pri chemoterapii
- urýchľuje regeneráciu organizmu po ťažkých úrazoch, operáciách, infekčných ochoreniach
- napomáha pri liečení schizofrénie
- zastavuje degeneráciu očného a ušného nervu, hučenie, pískanie v ušiach
- znižuje hladinu cukru a cholestrolu ( cukrovka, cievne zmeny)
- pomáha odstraňovať splodinové látky z organizmu
- ochrannný a stimulačný účinok na endokrinné žľazy : štítna žľaza, nadľadvinky,pohlavné žľazy, libido, potencia
- podporuje regeneračné procesy pečene a slinivky
- preventívny protirakovinový účinok
- silné pôsobeie u astenikov trpiacich obehovou a nervovou slabosťou
- upravuje nízky tlak, neurovegetatívne a cievne poruchy
- na predchádzaie degeneratívnych starobných procesov

Schizandra čínska

Použitá časť rastliny : koreň

Použitie : - vhodná po ťažkých infekčných ochoreniach
- prehlbuje dýchanie
- znižuje horúčku, bolesti
- napomáha zvládnutie karenčných syndrómov (chudnutie, alkoholizmus, tabakizmus )
- zlepošuje kvalitu a intenzitu videnia
- pôsobí stimulačne na centrálny nervový a srdcovocievny systém
- urýchľuje regeneráciu pri fyzickom a psychickom vyčerpaní, odstraňuje únavu CFS
- zvyšuje telesnú i duševnú výkonnosť
- pri únave a malátnosti odstraňuje ospanlivosť a prinavracia pocit sviežosti
- stimuluje krvný obeh, povzbudivý vplyv na látkovú premenu a znižovanie koncentrácie cukru v krvi (cukrovka )
- pomáha normalizovať neurohumorálnu nerovnováhu v klimaktériu
- uvoľňuje svalstvo
- chráni pečeň, želúdok a črevá
- pôsobí protistresovo
- chráni cievy pred arteriosklerózou

Šišiak bajkalský

Použitá časť rastliny : koreň

Použitie :- mimoriadne znižuje vysoký krvný tlak
- pôsobí žlčopudne a močopudne
- tlmí kŕče a neurózy
- znižuje teplotu
- mierni arytmie a fibrilácie srdca
- vysokoúčinná pri reumatických ochoreniach
- vyplavuje škodliviny
- pomáha pri prepracovanosti
- znižuje hladinu cholesterolu
- vhodný po infarktových stavoch
- protialergický účinok

Odorické kvapky

Zmes výťažkov : Leuzea, Echinacea, Rodiola, Lastovičník

Použitie : - prevencia a liečba všetkých stupňov syndrómu únavy (CFIDS)
- nástupná liečba ťažších stupňov poruchy obranného systému (imunity)
- komplexná liečba disharmónie a porúch žliaz s vnútorným vylučovaním
- liečba psychogénnej anorexie a fyzickej a psychickej slabosti
- vhodná príprava organizmu pred ťažšími operáciami a po nich, pri a po infekčných chorobách
- urýchľuje regeneráciu po ťažších úrazoch
- prevencia poškodení (zabránenie alebo zníženie bunkového šoku) rtg. žiarením (rtg. a CT vyšetrenia) a terapeutickým ožarovaním (tvrdé rtg.,gama, kobat,...)
- podpora regeneračných procesov po poškodeniach pečene, slinivky a ostatných parenchymatóznych orgánov
- zastavenie fyzického a psychického procesu starnutia
- odstránenie stavov vyčerpanosti
- zvýšenie duševnej výkonnosti, pamäte a koncentrácie
- komplexná liečba povzbudenia činnosti pohlavných žliaz, tvorby plodonosného hlienu, zvýšenie životnosti spermií
- zvýšenie optimizmu, odstránenie depresií
- pomoc pri liečbe poinfarktových stavov

Ženšen

Používanie ženšenu ako známej liečivej byliny siaha ďaleko do minulosti. Je to rastlina známa pre svoje preukázateľné účinky na ľudský organizmus. Je zaradená medzi tzv. adaptogény, látky zvyšujúce odolnosť voči stresu, únave a celkovo posilňujúce telesnú a duševnú kondíciu organizmu. Má povzbudzujúci účinok, ktorý nie je škodlivý. Pôsobí tak, že podporuje existujúce fyziologické procesy v organizme. Je vhodný na posilnenie imunitného systému, na zvýšenie výkonnosti a na zlepšenie pamäti. Podieľa sa na celkovom zlepšení psychického stavu.

Indikácie:
Účinky:
- pomáha posilňovať imunitu organizmu a priaznivo ovplyvňuje metabolizmus
- priaznivo vplýva na trávenie
- priaznivo vplýva na krvný tlak a priaznivo pôsobí pri ťažkostiach s pečeňou.

Posilňovanie imunitného systému

Článok bol uverejnený so súhlasom m-ww.de

Úvod

Podľa štatistík trpí každý Slovák nachladnutím s kašľom a nádchou priemerne dvakrát ročne. Najmä na jeseň a v zime sú na imunitný systém kvôli vlhkému počasiu a studeným teplotám kladené zvýšené požiadavky a počet nachladnutí stúpa.

Takýmto prechladnutiam nemožno síce v každom prípade zabrániť, ale pomocou určitých preventívnych opatrení môže byť imunitná obrana posilnená, takže pôvodcovia ochorení majú na napadnutie menšiu šancu. Aj nezávisle od nachladnutia môžu ľudia, predovšetkým takí, ktorých imunitný systém v dôsledku ochorenia vykazuje len nedostatočné obranné reakcie, len získavať z profylaktických opatrení, ku ktorým patria strava bohatá na vitamíny, telesné otužovanie a kontrolovaný, podľa možnosti bezstresový spôsob života.
Výživa

Výživa významne prispieva k zachovaniu zdravej imunitnej ochrany. Ak v potrave dlhodobo chýbajú isté minerálne látky alebo vitamíny, silne sa znižuje schopnosť imunitného systému a náchylnosť na infekcie u postihnutého stúpa.

  • Železo podporuje takzvané makrofágy (fagocyty) nešpecifickej obrany pri zaregistrovávaní a ničení pôvodcov ochorení a cudzích látok. Predovšetkým malé deti a ženy trpia v dôsledku zvýšenej potreby (rast, tehotenstvo, menštruácia), súčasne aj kvôli nízkemu prísunu, na nedostatok železa. Mimo iných symptómov ako únava, znížená výkonnosť a chudokrvnosť je dôsledkom toho zvýšená náchylnosť na infekcie. Produkty, ktoré obsahujú veľa železa sú strukoviny (najmä šošovica, cícer baraní a biela fazuľa), proso, mäso, ryby a celozrnné výrobky. Viac informácii o železe...
  • Zinok prispieva k aktivácii makrofág a podporuje tak produkciu protilátok. Nedostatok zinku vedie k spomalenému hojeniu rán a k zníženej aktivite imunitnej obrany, takže postihnutý trpí na infekiu dlhšie ako je bežné. Potraviny bohaté na zinok sú strukoviny (šošovica, biela fazuľa, cícer baraní), mäso a celozrnné výrobky. Viac informácii o zinku...
  • Selén je pre imunitný systém rovnako dôležitou minerálnou látkou. Podporuje určité enzýmy, ktoré sú nevyhnutné na odbúravanie škodlivých látok, napr. ťažkých kovov. Potraviny ako ryby (napr. sleď, tuniak, údenáč, morský rak, sardinky), mäso, hríby obyčajné, kokosové orechy a paraorechy obsahujú veľa selénu. Viac informácii o seléne...
  • Vitamíny: Pôvodcovia ochorení a cudzie látky tvoria často takzvané voľné radikály kyslíka, ktoré poškodzujú bunky tela. Tieto voľné radikály sú tlmené vitamínmi C, E a A. Vychádzajúc z toho prispievajú hlavne vitamíny C a E k aktivácii imunitnej obrany a v dostatočnom množstve môžu znížiť náchylnosť tela na infekcie. Vitamín C sa vyskytuje predovšetkým v ovocí, príp. v čerstvých ovocných šťavách (napr. jablká, kiwi, pomaranče) a v zelenine (napr. paprika, brokolica, kučeravý kel, fenikel). Potraviny bohaté na vitamín E sú orechy, obilné klíčky, rastlinné oleje, mlieko a maslo. Potraviny ako vajcia, mlieko, rastlinné oleje, zelenina (napr. karotka) a pečeň obsahujú veľa vitamínu A. Viac informácii o vitamínoch...

Principiálne je možné pokryť potrebu vitamínov a minerálnych látok len vyváženou stravou. Ak sú však tieto látky potrebné vo väčšom množstve, napr. počas tehotenstva alebo pri chronických ochoreniach, alebo ak nemôžu byť v dostatočnom množstve prijímané z iných dôvodov, je možné zásobovanie umelými preparátmi obsahujúcimi vitamíny a minerálne látky z lekárne.

Denné množstvo tekutín – asi dva litre (napr. minerálky, ovocné šťavy) taktiež prispieva k dostatočnému zásobovaniu minerálnymi látkami a vitamínmi. Okrem toho sa tekutinou udržiavajú sliznice nosohltana vlhké, takže ich prirodzená funkcia bariéry na ochranu pred pôvodcami ochorení ostáva zachovaná.

Tráviace procesy vyžadujú od tela po ťažkom mastnom jedle veľkú námahu. Imunitná obrana je v tomto čase silne znížená. Preto je zdravšie jesť viac menších jedál rozdelených na celý deň než jesť menej často a veľa.
Črevná flóra

Lymfatické tkanivo žalúdočno-črevného traktu patrí k sekundárnym orgánom imunitného systému. Po prijatí potravy prichádza denne do kontaktu s mnohými pôvodcami ochorení a cudzími substanciami a stará sa o rýchle odstránenie týchto látok cez organizmus. Kvôli tomu je hrubé črevo prirodzeným spôsobom osídlené rôznymi neškodnými baktériami (napr. kyslomliečne baktérie), ktoré zabraňujú rozmnoženiu a rozšíreniu choroboplodných zárodkov. Ak je normálna črevná flóra porušená, napr. po užívaní antibiotík, vyskytnú sa poruchy príjimania potravinových zložiek a hnačkové ochorenia.

Predovšetkým balastné látky, ktoré sú obsiahnuté v potravinách ako obilie, strukoviny, ovocie a zelenina, udržiavajú zdravú črevnú flóru. Jogurty, rôzne mliečne výrobky ako cmar a kyslé mlieko, kyslá kapusta a kyslomliečne nakladané druhy zeleniny podporujú normálny rast kyslomliečnych baktérií.
Otužovanie

Telesné otužovanie je proces, ktorý vedie k dokonalejšej obrane proti infekciám z nachladnutia. Pritom sa znižuje nielen miera infekcií, ale sa aj značne zlepšuje a urýchľuje priebeh ochorení. Úspechy sú popísané napr. pri ochoreniach dýchacích orgánov počas saunovania, hydroterapie a pohybovej terapie, pri vodoliečbe a klímaliečbe.

Výskumy ukazujú, že liečenia teplom vedú k aktivácii zápalových procesov, čím je stimulovaná všeobecná telesná obrana. Bolo pozorované rozmnoženie bielych krviniek, zvýšená aktivita T-lymfocytov a intenzifikácia imunologickej pamäte. Okrem toho sa objavuje zlepšená tepelná regulácia a regulácia krvného obehu, ktorá má veľký význam pre lokálne infekcie. Pri studených chodidlách tak dochádza k stiahnutiu krvných ciev v nosovej sliznici, čím je obmedzená jej prirodzená obranná funkcia. Následkom toho môžu vírusy nádchy lahšie preniknúť do nosovej sliznice a spôsobiť infekcie. Otužovaním sa všeobecne zlepšuje prekrvenie periférnych orgánov a prekrvenie kože je rovnomernejšie.

  • Sauna: Pri saune sa jedná o kúpeľ horúcim vzduchom pri teplote vzduchu 60-90 °C. a – s výnimkou polievacích fáz – suchom vzduchu (fínska sauna). Inou variantou je takzvaný parný kupeľ, teplovzdušný kúpeľ v sýtenej, teda vlhkej atmosfére. Samostatná masáž masážnymi kefami počas saunovania zvyšuje liečebný účinok, podnecuje vylučovanie potu a zlepšuje znášanlivosť. Jedno saunovanie by nemalo prekročiť 10-15 minút. Vzápätí nasleduje krátke ochladenie sa vo forme čiastočného poliatia, sprchy alebo ponorenia sa do studeného kúpeľa. Odporúčajú sa dve až tri saunovania denne, takže celkový čas saunovania neprekročí viac než 30 minút. Saunové kúpele vykazujú, mimo svojich stimulačných efektov na srdce a krvný obeh, hlavne povzbudzujúci účinok na vylučovanie hormónov, príp. na priebeh látkovej výmeny a imunitu. Zvyšuje zásobovanie priedušiek hlienom a zvlhčuje tak dýchacie cesty. Pre posilnenie imunitného systému majú zmysel jeden až dva saunové kúpele za týždeň. Treba byť však obozretný pri ochoreniach ako srdečná insuficiencia (srdcová nedostatočnosť), koronárna srdcová choroba, vysoký krvný tlak a akútnych zápaloch (napr. akútny reumatický záchvat), príp. infekciách.
  • Kúpele: Proti zvýšenej náchylnosti na infekcie sú na otužovanie tela vhodné aj kúpele. Sú možné napr. v rámci vodoliečby a zahrňujú celkové umývania tela, omývanie kolien a ramien, kúpele rúk a chodidiel a šliapanie vody. Jednotlivé kúpania prebiehajú ako kúpanie studené (10-16 °C), teplé (35-39 °C) alebo striedavoteplé (striedanie teplého a studeného kúpeľa). Popritom môžu byť použité určité kúpeľné doplnky s rozdielnym účinkom, napr. smrekový extrakt pri kataroch horných dýchacích ciest alebo sušené byliny pri chronickej bronchitíde. Kúpele rúk a chodidiel slúžia na reguláciu hospodárenia s teplom. Pri šliapaní vody sa bocianím krokom šliape asi jednu minútu v studenej vode od 15 do 20°C, ktorá siaha asi na šírku ruky pod predkolenie. Aplikáciou kúpeľov sa všeobecne zvyšuje aj prekrvenie a posilňujú sa obranné sily tela.
  • Striedavé sprchovanie: Pravidelné ranné striedavé sprchovanie vykazuje podobné efekty ako kúpeľné liečenie. Tu by sa malo začínať teplou vodou ca. 40°C. Po jednej minúte to zmeníme na asi 10-15 sekúnd na studenú vodu ca. 15-20°C. Pritom by sa studenou vodou mali najprv osprchovať nohy odspodu nahor, vzápätí paže, hruď, brucho, šija a tvár. Potom vždy nasleduje teplá voda. Toto striedanie by malo prebiehať jeden- až dvakrát za sprchovanie. Sprchovanie by sa malo ukončovať studenou vodou.
  • Ľadové kúpanie: Skôr nezvyčajná, ale pri správnom aplikovaní veľmi účinná metóda na otuženie a posilnenie imunitného systému je takzvaný ľadový kúpeľ. Obzvlášť populárna je táto metóda v nových spolkových krajinách. Tu je odhadom 1000 aktívnych zimných plavcov, ktorí sa pravidelne chodia kúpať pri teplotách okolo bodu mrazu. Sezóna ľadových plavcov trvá od jesene do jari. V tomto čase chodia plávať raz až dvakrát do týždňa, po krátkom asi päťminútovom vytrvalostnom behu, na tri až päť minút do jazera. Efekty ľadového kúpania sú enormné: prekrvenie organizmu je povzbudené, krvný obeh je stabilizovaný a obranné sily imunitného systému sú aktivované. Dôležité je však, že sa pri extrémne studených teplotách vody vzdáme akejkoľvek námahy vyžadujúcej výkon. Po kúpeli si treba obliecť teplé veci, aby telo nezachladlo. Všeobecne by sa mali ľudia trpiaci na ochorenia srdca, krvného obehu alebo na ochorenia dýchacích orgánov, pred prvým ľadovým kúpeľom poradiť s lekárom.
  • Telesná aktivita Telesný pohyb ukazuje pozitívne účinky na obranné sily tela. Rozhodujúci tu však nie je vrcholový športový výkon, ale pravidelná činnosť vo forme napr. plávania, behu, bicyklovania alebo dlhších prechádzok na čerstvom vzduchu
  • Odbúravanie stresu Rôzne výskumy môžu dokázať silný vplyv psychických faktorov na imunitný systém. Podľa toho sú imunitný, nervový a hormonálny systém prepojené do jedného koordinovaného reagujúceho spojenia, takzvanej „imuno-neuro-endokrinnej siete“. Ešte mladá medicínska oblasť bádania – psychoimunológia- sa zaoberá účinkami psychických faktorov a s tým súvisiacimi neurohormónami na imunologické procesy a na priebeh ochorení.
  • Vo väčšine štúdií bolo ukázané, že stresory každého druhu, teda podnety, ktoré stres vyvolávajú, majú pri dlhotrvajúcom alebo nadmernom uvoľňovaní brzdiaci vplyv na imunitnú obranu. Tak brzdí napr. adrenalín, ktorý sa vo väčších množstvách uvoľňuje v záťažových situáciách, produkciu protilátok B-lymfocytmi. Vývin infekčných ochorení sa urýchľuje vplyvom stresu, ktorý postihnutý vníma ako negatívny. Či záťažové životné udalosti podporujú vývoj rakoviny, nie je zatiaľ jasné.

Vyhýbanie sa dlhodobo negatívne pôsobiacemu stresu priaznivo pôsobí na imunitnú obranu. Aby sme mohli lepšie zaobchádzať so záťažovými situáciami, môžme sa naučiť rôzne techniky uvoľňovania ako joga, qui gong alebo autogénny tréning.

Dostatočný zotavujúci spánok je pre zdravý imunitný systém taktiež veľmi dôležitý. Z toho vychádzajúc sa pozitívne stresory (takzvaný eustres) javia, spojené skôr s optimistickým postojom k životu, ako úplne priaznivé účinky na odolnú silu organizmu. Je známe, že smiech zvyšuje zdravie a blaho, a preto ho čo najviac treba odporučiť!
Fytoterapia
Používanie rastlín a rastlinných častí má dlhú tradíciu aj pri preventívnom
posilňovaní imunitného systému. Pritom sa rozlišujú dva účinné mechanizmy: mechanizmy takzvaných adaptogénov a imunitných stimulov.

  • Adaptogény: Pod adaptogénmi rozumieme prostriedky na nešpecifické posilnenie obranných síl. Pri ich pužívaní sa v profylaktickej fáze prijímania nedajú dokázať žiadne zmeny imunologických parametrov. Až pri zaťažení organizmu infekciou sa ukáže rýchlejšia a efektívnejšia imunitná obrana než zvyčajne. Dvaja zástupcovia adaptogénov sú extrakty zo žeň-šeňového koreňa a z koreňa eleutherococcus-senticosus.
  • Imunitné stimuly: Tu sa jedná o prostriedky, ktoré vedú k stimulácii imunologických obranných síl organizmu. Pozorovať možno napr. rozmnoženie bielych krviniek, zvýšenie aktivity nešpecifických makrofág a čiastočne aj efekty namierné proti vírusom (antivírové efekty). Rastlinné imunitné stimuly bývajú nasadzované pri všeobecnej obrannej slabosti (napr. nedostatočnej zrelosti imunitného systému u dojčiat alebo malých detí, obrannej slabosti v dôsledku vysokého veku alebo pri zvýšenom strese), na profylaxiu pri zvýšenej náchylnosti na infekcie a čiastočne aj pri liečení zhubných tumorov. Prevažne sa používajú extrakty z druhu rudbekie (Echinacea), arnikový koreň a tuja. Treba byť však opatrný, aj mnohé (často veľmi drahé) liečivá, ktorých kvalita a zloženie sú otázne, majú označenie „rastlinný imunitný stimul“.
  • Ochranné očkovania Pri predchádzaní istých ochorení mohli byť v minulosti dosiahnuté veľké úspechy pomocou takzvaných aktívnych alebo pasívnych imunizácií vo forme ochranných očkovaní (napr. pri kiahňach, detskej obrne, tetane, ružienkach). Jedná sa tu o vyprovokovanú aktiváciu imunitného systému proti špeciálnym pôvodcom ochorení, pričom je využitá tá schopnosť organizmu, že pri kontakte s cudzími substanciami buduje imunitu.

Pri aktívnej imunizácii sa vo forme očkovacej látky zavedie neškodné množstvo určitého antigénu alebo producenta antigénu (živý, oslabený alebo mŕtvy pôvodca ochorenia). Imunitný systém reaguje slabou prvotnou odpoveďou, pri ktorej zaočkovaní spravidla jeden alebo dva dni trpia slabými symptómami ako nevoľnosť.

Pri opätovnom kontakte s pôvodcom ochorenia infekciou sú už k dispozícii špecifické pamäťové bunky, čím môže nasledovať rýchla silnejšia imunitná obrana-zaočkovaní sa stali proti danému pôvodcovi ochorenia odolnými. Takto aktívne získaná imunita vydrží mesiace až roky, podľa typu pôvodcu ochorenia. Pri pasívnej imunizácii sa pacientovi zavádzajú proti danému antigénu hotové protilátky. Imunita vydrží v tomto prípade väčšinou iba niekoľko mesiacov.

Liečivé bylinky AFRA Odorica

Ekologická farma Odorica pri Levoči je zameraná na pestovanie rastlinných adaptogénov.

Napríklad echinacea, schizandra, rodiola, kapucínka, borák, dvojzub, lastovičník - a ich spracovanie na liečivé tinktúry.

Adaptogény sú skupinou látok, ktoré priaznivo vplývajú na náš organizmus v smere prispôsobovania ho na zmenu okolitých podmienok.