StastnejsiClovek

štvrtok, novembra 08, 2007

2. lekcia - indická etnomedicína

Ajurvéda

Ajurvéda je považovaná za najstarší liečebný systém, ktorý sa zachoval. Asi 5000 rokov - odovzdávali ju starí majstri svojim žiakom ústne. Mnohé prírodné (naturálne) liečebné systémy maju svoj prapôvod práve v ajurvéde.

Veľmi dôležitou v ajurvéde je prevencia a podpora zdravia. Má najpepracovanejšiu očistu - detoxikáciu. Zohľadňuje osobnú konštitúciu človeka a za pomoci vyváženej stravy, pozitívneho myslenia, zdravého životného štýlu dbá na harmonické zdravé telo, myseľ a ducha. Každý človek je jedinečný, má svoj jedinečný energetický vzorec: fyzické, mentálne, emočné a duchovné charakteristiky tvoria našu konštitúciu - od počatia na celý život. Prirodzeným stavom je rovnováha, nerovnováha je narušením tejto prirodzenosti, je to choroba.

3 základné energetické princípy ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele i vo všetkých štruktúrach: Váta , Pitta, Kapha

Energia spôsobuje, že tekutiny a živiny sa dostávajú k bunkám, udržuje bunečné štruktúry, je potrebná pri spracovaní potravy atd. Každý človek má v tele všetky 3 typy etergie, ale jedna spravidla prevažuje. Príčinou choroby je nerovnováha medzi vátou, pittou a kaphou a, alebo prítomnosťou toxínov v tele. Telo, myseľ a duch spolupracujú a udržujú rovnovážny stav človeka.

Ajurvédska filozofia má na všetko 5 elementov: éter, vzduch, oheň, voda, zem. Váta, pitta, kapha sú kombináciou týchto 5 prvkov, ktoré tvoria všetko okolo nás.

Váta je kombináciou éteru a vzduchu. Je to jemná energia spojená s pohybom. Ovláda dýchanie, žmurkanie, pohyby svalov a tkanív, tlkot srdca a všetky pohyby cytoplazmy a bunečných membrán. V prípade rovnovážneho stavu, váta podporuje kreativitu a flexibilitu, v opačnom prípade váta podnecuje strach a úzkost. U človeka typu váta, tj. človeka, u kterého je dominantná váta, môžeme najsť tieto charakteristické rysy:

Ľahká, štíhla postava

Akúkoľvek činnosť robí rýchle

Nepravidelný hlad a trávenie

Ľahký prerušovaný spánok a nespavosť

Nadšenie, živosť, predstavivosť

Ľahká vzrušivosť, zmeny nálad

Rychle pochopí novú informáciu, ale aj rychle zabudne

Sklon ku starostiam

Ľahko sa unaví, sklon k prepinaniu

Duševná a fyzická energia prichádza v návaloch

Pitta je kombinaciou ohňa a vody, je spojená s metabolizmom. Ovláda zažívanie, absorbovanie a asimiláciu živín, metabolizmus a telesnú teplotu. V prípade rovnovážneho stavu podporuje bystré myslenie a inteligenciu, v opačnom prípade posilňuje hnev, nenávisť a žiarlivosť. U človeka typu pitta, tj. človeka, u kterého je dominantná pitta, nachádzame tieto charakteristické rysy:

Stredná postava

Stredná sila a výdrž

Veľký hlad a smäd, silné trávenie

Sklon ku hnevu a podráždeností pri strese

Svetlá alebo načervenalá koža, často pehatá

Averzia ku slunku a horúcemu počasiu

Podnikavý charakter, má rád náročné úlohy, ciele

Bystrý intelekt

Presná, jasná reč

Svetlé, svetlo hnedé nebo ryšavé vlasy

Kapha je tvorená kombináciou prvkov zeme a vody, je to energia, která dává formu telesným štruktúram – tzn. že tvorí kosti, svaly a šľachy; spojuje všetke bunky spolu. Je “mazivom” pre kĺby, zvlhčuje kožu, udržuje imunitný systém. V rovnovážnom stave kapha vyjadruje lásku, kľud a odpustenie, v prípade nerovnováhy pripútanosť, lakomosť, hrabivosť a závisť. U človeka typu kapha, tj. človeka, u kterého je dominantná kapha, môžeme nájsť tieto charakteristické rysy:

Masívna, silná postava i fyzická sila a výdrž

Stála energia, pomalý v činnosti

Kľudná, uvolnená osobnosť

Chladná, tlstá, bledá, často mastná koža

Pomalé pochopenie novej informacie, ale dobrá dlhodobá pameť

Hlboký spánok

Sklon k obezite

Pomalé trávenie, mierny hlad

Srdečný, tolerantný, odpúšťajúci

Sklon k sebeckosti a samoľúbosti


Žiaden človek nieje čistý jeden typ, stále sa jedná o kombináciu všetkých troch v pomeroch rôznych v počte a kombinácii, koľko je ľudí na zemi.

Diagnostika:

Ájurvéda pozná veľmi spoľahlivé metody ako odhaliť blížiacu sa chorobu, ešte pred objavemím sa charakteristických prejavov. Určením včasných príznakov nerovnováhy a chorobných reakcií v tele môžeme určiť pôvod budúcich telesných reakcií. Každodenné pozorovanie pulzu, jazyka, líc, očí, nechtov a perí nám poskytne potrebné informácie. Pomocou takýchto pozorovaní môžeme určiť, aký patologický proces sa objavil v tele, ktoré orgány sú v nerovnováhe a v ktorej časti sa nahromadilo vätšie množstvo určitej energie, alebo toxinov. Pravidelným pozorovaním určitých telesných indikátorov (pulz, jazyk, líca, oči, nechty a pery) môžu byť patologické symptomy rozpoznávané včas, a môžu byť prijaté preventívne opatrenia pre nastolenie opätovného stavu rovnováhy ešte pred tým, než sa vlastná choroba prejaví.

Liečba:

Ajurvéda nechce nahradiť západnú medicínu. Zásadnou odlišnosťou je, že sa nezameriava na chorobu, ale snaží sa o vyvážený energetický stav tela. Západná medicína vie riešiť predovšetkým akútne choroby syntetickými liečivami a chirurgicky. Chronické choroby, alergie,... sú západnou medicínou často neliečiteľné, len sú potierané príznaky.

Všeky ajurvédske liečebné metody sa snažia znova nastoliť stav rovnováhy medzi váta – pitta – kapha. Choroba je stavom, kedy sú tieto tri energie v stave nerovnováhy.

Podľa ajurvédy akékoľvek liečenie (nezáleží či to bude podávanie liečiv, akupunktura, masáž…) bez predchádzajúceho vylúčenia toxinov zodpovedných za chorobu z tela, spôsobí len hlbšie uloženie týchto jedovatých látok do telesných tkanív. Výsledkom takej povrchnej liečby môže býť úľava od symptomov choroby, ale základná príčina ochorenia ostane po takej liečbe nedotknutá, problém sa potom objaví znovu v rovnakej, alebo inej (vetšinou závažnejšej) forme.

Ajurvédske liečebné metody se snažia o elimináciu alebo neutralizáciu toxínov, a to na fyzickej i duševnej úrovni. Jedná sa o veľmi jednoduché, ale mimoriadne účinné metody ako znovu vytvorit v organizme stav rovnováhy – stav zdravia. Po stanovení diagnózy môže ajurvédsky lekar doporučit napr. zmeny v životnom štýle, zmeny v strave, použitie bylin apod. Pomocou ajurvédy je možné úspešne liečiť veľa chôrob a zdravotných problémov včetne pomerne ťažkých a chronických ochorení, ktoré klasickej západnej liečbe vzdorujú (problémy kožné, choroby dýchacieho traktu, poruchy zažívacieho traktu, rekonvalescencia, bolesti hlavy, migréna, obezita, problémy krvného obehu, gynekologické problémy, choroby crbtice, kĺbov, svalov, nespavosť, choroby zo stresu).

Uvoľnenie na psychickej úrovni

Hnev, strach, obavy, nervozita, žiarlivosť, lakomosť a hrabivosť sú bežnými ludskými emociami. Ešte veľa ľudí sa dnes v detstve učí nevyjadrovať tieto negatívne emocie. Výsledkom je, že ľudia už v rannom veku v sebe potláčajú tieto prirodzené emocie. Ajurvéda učí, že musíme tieto negatívne myšlienky uvoľňovať, pretože keď zostanú potlačené vnútri nás, môžu spôsobiť stav nerovnováhy – chorobu.

Ajurvédskymi technikami pre riešenie týchto problémov sú pozorovanie a uvoľňovanie. Napr. keď sa objaví hnev, mal by si ho človek plne uvedomovať, pozorovať tento pocit ako sa rozvíja od začiatku do jeho konca. Vďaka takému sebepozorovaniu, môžeme zistiť, kde je pôvod určitej negatívnej emócie. Potom budeme vedieť nechať ľahko takúto emóciu odísť a uvoľniť sa. Tak môžeme riešiť podobné problémy vždy. Podľa ajurvédy môže býť negatívna emócia uvoľnená prostredníctvom jej uvedomenia.

Paňčakarma:

Pre mnohé zdravotné problémy ako napr. prebytok hlienu v hrudníku, žlče v črevách, kaphy v žaludku alebo akumulácie plynov v hrubom čreve, môže byť využitá fyzická eliminácia. V takých prípadoch ajurvéda používa súbor metod, ktorý sa nazýva paňčakarma. Tieto metody očisťujú telo, myseľ a emocie. Päť základných metod je: terapeutické zvracanie (vaman), preháňadla (virechan), liečebné klystýry (basti), premývanie nosných dutin olejom (nasya) a čistenie krvi (rakta mosha).

Jedná sa o veľmi účinnu detoxikačnú terapiu, ktorá zbavuje telo nahromadených toxických látok. Jedná se o prepracované, storočiami overené techniky, ktorých účinky sú často až neuveriteľné, pôsobia blahodárne na celý organizmus. Ajurvéda má najprepracovanejší systém detoxikácie na svete.

Základné vlastnosti ajurvédy:

Lieči sa vždy celé telo, myseľ i duša

Lieky a potrebné veci pre liečbu sú pomerne lacné

Lieky nemajú vedľajšie účinky

Každý ajurvédský liek je tonikum (posilňujúcim liekom)

Liečba je sústredená na koreň coroby, na jej príčiny

Je kladený dôraz na dlhodobé dobré zdravie a prechádzanie chorobám

Zameranie predovšetkým na správnu stravu a pitie

Vychádza z jednoduchých diagnostických metod

Ajurvéda je veľmi blízka prírode

Udržuje otvorený vzťah k ostatným systémom medicíny

Vychádza z presnej znalosti konštitúcie človeka


8 oborov ajurvédy:

Kaja čikitsa – liečba tela alebo interná medicína

Salakja tantra – liečba chôrob hlavy a hrdla

Salja tantra – všeobecná chirurgia

Agadha tantra – toxikologia

Bhuta vidja – psychologia, psychiatria

Kaumára bhrtja – pediatria – detské lekárstvo

Rasajana – farmakologia

Vadžikarana – sexuologia